Навігація

  1. ➡️ Особливості та принцип роботи напівавтоматичного ножа
  2. ➡️ Особливості та принцип роботи автоматичного ножа
  3. ➡️ Який ніж краще вибрати?

 

Автоматичні та напівавтоматичні ножі розкладаються натисканням однієї кнопки. Це зручно, швидко, вимагає менше вміння та сил з боку користувача. Звук, що видається при цьому, дзвінкий, тому деякі навіть розглядають їх як ножі для самооборони, де тільки одна ефектна поява леза лякає нападаючого. Але виникає питання, а який із цих механізмів кращий? Щоб відповісти, давайте розберемося в принципах роботи та особливостях автоматичних та напівавтоматичних ножів.

Особливості та принцип роботи напівавтоматичного ножа

Що таке напівавтоматичний ніж – це ніж, який відкривається за допомогою натискання кнопки, а складається руками. Тобто. автоматична дія працює тільки в один бік – на викид. Клинок виходить із бічної частини рукоятки, а кінчик у цей момент розгортає своє положення на 180 градусів.

Принцип роботи напівавтоматичного ножа полягає в тому, що:

  • Його лезо розміщується на осі. Це може бути як втулка із шайбами, так і підшипник.
  • В основі клинка є отвір, куди вставляється один кінець кругової пружини. Другий – вставляється у планку корпусу.
  • Коли ніж складний, пружина перебуває у натягнутому стані, зберігаючи запас енергії.
  • При натисканні на кнопку фіксатор відпускає лезо, а енергія пружини вивільняється.
  • Клинок починає розкриватися, а завдяки власній вазі та інерційній силі при цьому набирає швидкість.

Щоб лезо не розкрилося в кишені, деякі моделі оснащуються повзунковим блокатором з поздовжнім або поперечним ходом. Зміщення блокатора підпирає клинок, не даючи йому вийти навіть при випадковому натисканні кнопки. Аналогічно працює механізм, коли лезо розкрито – він підтискає його, блокуючи випадкове закриття. Таким чином, пальці користувача залишаються цілими.

Щоб закрити напівавтоматичний викидний ніж, необхідно зрушити блокатор і натиснути на пускову кнопку. Це прибирає всі перешкоди по дорозі. Але потрібно буде залучити другу руку.

 

принцип автоматичного ножа

 

Особливості та принцип роботи автоматичного ножа

Автоматичний ніж викидає лезо і засуває його шляхом переміщення повзунка рукояткою. Для роботи достатньо однієї руки, все працює миттєво. Виліт відбувається не з бічної частини, а з фронтальної, тому такі ножі називаються фронтонками.

Кнопка може бути розташована як на реберному боці ручки, так і на широкій. Оскільки зсув повзункового перемикача відбувається досить туго, мимоволі це навряд чи відбудеться, тому додаткового блокування не потрібно.

Принцип роботи автоматичного ножа наступний:

  1. У закритому положенні клинок утримується лайнером, вставленим у відповідний паз біля основи леза.
  2. Лайнер пружний, тому мимоволі не забирається.
  3. Коли користувач рухає повзунковий перемикач вперед, він натягує робочу пружину шасі і одночасно засуває лайнер.
  4. Звільнений клинок вискакує під дією пружини, що стискається.
  5. У відкритому положенні він блокується верхнім пружним лайнером, що не дозволяє лезу закритися.
  6. Для складання повзунок тягнеться на себе. Це знову натягує пружину і засуває лайнер, що утримує.
  7. Лезо засувається в ручку і фіксується там нижнім лайнером.

Ріжуча кромка автоматичних ножів може бути як з одного боку, так і з двох. Причому можливі комбіновані варіанти з гладким та серрейторним заточуванням. На зворотному боці ручки виробник може розмістити склобій, що підвищує функціональність.

 

переваги автоматичного ножа

 

Який ніж краще вибрати?

Розглянувши особливості та принцип роботи, залишається вибрати для себе – який ніж краще. Проведемо невелике порівняння функціоналу, зручності, терміну служби та безпеки.

Порівнюємо переваги та недоліки відкриття

Варто відзначити, що відкриваються напівавтомати та автомати швидко, проте для напівавтомата необхідний невеликий простір збоку для вильоту леза. Фронталка такого простору не потребує, тому може бути відкрита зовсім у обмежених умовах. Наприклад, коли людина із зв'язаними руками лежить у багажнику автомобіля, заповненому іншими речами. Але ймовірність опинитися в такій ситуації для звичайної цивільної особи вкрай мала, тому інших переваг за способом розкриття перед напівавтоматом фронталка не має.

А ось із складання напівавтоматичні версії програють фронталкам. Для заведення клинка в рукоятку потрібно натиснути на кнопку спуску, а другою рукою загорнути лезо. Це можна спробувати виконати, загорнувши клинок обухом об ногу, але така дія вимагає вправності. Автомати дозволяють викидати і прибирати ніж однією рукою так часто, як вам це потрібно. Відповідно, автоматичні ножі хороші для дрібної регулярної роботи, коли необхідно швидко дістати інструмент, щось відрізати та прибрати.

Рада! При виборі фронталки звертайте увагу на силу тиску, необхідну для переміщення повзункового перемикача. Вона залежить від довжини внутрішніх лайнерів. Чим вони довші, тим більше важіль впливу, а значить, перемикання буде м'якшим.

Порівнюємо термін служби та чутливість до бруду

Оскільки в напівавтоматичних ножах кругова пружина поступово втрачає свою пружність, сила викидання знижуватиметься. За кілька років активного використання доведеться замінити пружину. Зробити це нескладно самому в домашніх умовах. Навіть якщо ви закриєте брудний ніж, механізм навряд чи забрудниться, оскільки всі ключові деталі, що відповідають за викидання леза, розташовані біля основи клинка.

У фронталок пружини великі та потужні, тому служать довше. Такий механізм розрахований на десятки тисяч спрацьовувань. Але втягнуте всередину брудне лезо забруднює напрямні канали та пружини, тому автомат починає заїдати. Прийде розбирати конструкцію і чистити, на що потрібен час. Тому після нарізки овочів, фруктів, інших продуктів завжди необхідно протирати клинок. Навіть при акуратному використанні потрібно періодичне замщувати механізм. Для цього набувають спеціальне мастило.

Якщо при викиданні автомата на шляху леза виникне перешкода (стіл, дошка), меч не вийде на всю довжину. Сили пружини недостатньо, щоб встромити вістря в тверду поверхню. Просто лезо бовтатиметься, що підвищує безпеку. У такому разі необхідно довести його до клацання рукою або струсити рукоятку, щоб за інерцією клинок повністю вийшов.

Зазначимо, що фронталки не такі жорсткі за конструкцією, як інші складні ножі, тому підійдуть лише для легких робіт як туристичний або похідний нож. Найчастіше їх купують для колекції або як EDC.

Варто знати! Деякі думають, що чим дзвінкіший звук викиду леза автомата, тим краще механізм. Насправді на гучність впливає звукоізоляція. Деякі виробника оснащують пружини еластичними трубчастими оболонками. Вони знижують звук та додатково захищають від пилу.

Тепер ви знаєте про плюси та мінуси автоматичних та напівавтоматичних ножів набагато більше. Наведена інформація допоможе зробити правильний вибір, враховуючи майбутні цілі використання. А купити фронталку преміального бренду чи напівавтоматичну версію можна у нашому інтернет-магазині Ліхтарики. У нас є всі моделі від ножів-метеликів до варіантів з фіксованим лезом та мачете. Допомога при виборі завжди готові надати наші менеджери.

Денис Лавріненко

Автор статті: Денис Лавріненко

Дата публікації: 26 березня 2023 року