Навігація
- ➡️ Основні види газових пальників для туризму та кемпінгу
- ➡️ Як правильно вибрати газовий пальник залежно від умов використання
- ➡️ Як вибрати газову горілку для приготування їжі в поході
- ➡️ Приклади якісних пальників для приготування їжі під час походу
- ➡️ Рекомендації щодо вибору газових балонів для туристичних пальників
- ➡️ Висновок
Унікальним пристроєм, який використовує газ для створення полум'я є газовий пальник. Його активно застосовують під час кемпінгу та інших туристичних походів. Підійде пристрій для безпосереднього нагрівання їжі, а також для інших промислових процесів (запалення, нагрівання, розігрівання).
Принцип дії пальника пов'язаний зі змішуванням газу та повітря. Це дозволяє ефективно підтримувати стабільне полум'я, у тому числі з високою температурою. У цій статті детально розберемо, як вибрати газову горілку, на які особливості пристрою звернути увагу, яку саме модель обрати.
Основні види газових пальників для туризму та кемпінгу
Сучасні пальники газові туристичні можуть застосовуватися в туризму, під час кемпінгу, у побуті. Вони відрізняються за типом конструкції, за типом палива і по цільовому призначенню.
Класичні моделі
Вибирати їх можна для різного цільового застосування. Це найпоширеніша категорія. В цих пристроях пальним виступають:
- ізобутан;
- бутан;
- пропан.
Це досить легкі знаряддя з компактними габаритами. Вони без проблем помістяться у невеликому туристичному рюкзаку. Можуть використовуватися для швидкого приготування їжі навіть в зимових погодних умовах при мінусовій температурі повітря.
Їх можна застосовувати разом з різьбовими балонами, коли пальник прикручують до балона зверху.
Також до них можна під'єднати балон через окремий шланг. Це забезпечить кращу стійкість пальника.
Інтегровані системи
Це більш складні по конструкції газові пристрої. В них поєднується пальник та металева основа (для казана чи каструлі). Звичайно, що це досить великі пристосування. Мають теплообмінник, з використанням якого підвищується ефективність та мінімізується час на приготування їжі.
Витрачають мінімум газу, мають невелику вагу. Оптимальне рішення для застосування у довготривалих походах. Ці системи підійдуть не лише для розігріву їжі, але й для приготування навіть перших страв. Серед відомих світових виробників подібних приладів, можна зазначити ТМ: Jetboil, MSR Reactor.
Дуже компактні варіанти
Мініатюрні моделі газових пальників призначені для тих, хто збирається у похід з мінімальним набором спорядження. Використання такого пристрою буде актуальним для всіх прихильників легкого туризму. Головними перевагами зазначених пристроїв є:
- мінімальна вага;
- ультракомпактні габарити;
- здатність розігріти невеликий об'єм їжі, закип'ятити воду.
Ці пальники навіть можуть складатися навпіл. Їх з легкістю вдається розмістити у кишені рюкзака, туристичної кофти чи у невеликому чохлі. Яскравим прикладом ультракомпактного пальника будуть наступні моделі: MSR PocketRocket, BRS 3000T.
Моделі з попереднім підігрівом газу
Ці види газових пальників розраховані на використання виключно в екстремальних умовах, наприклад під час зимової експедиції. Відрізняються пристрої наявністю системи попереднього підігріву газу, яка підтримує стабільне полум'я навіть при температурі повітря нижче нулю.
Це кращий варіант для альпіністів і любителів зібратися на високі та засніжені гори.
Такі пальники мають досить велику вагу та масивні габарити. Тому для їх зручного транспортування необхідно забезпечити місткий туристичний рюкзак, десь на 60-70 літрів. Прикладом такого пальника з системою попереднього підігріву газу буде MSR WhisperLite Universal.
Мультипаливні варіації
Це універсальні моделі газових пальників, адже вони можуть працювати не лише використовуючи газ, але й рідке паливо (керосин чи бензин). Оптимальний варіант для застосування під час довготривалого походу, у якісь віддалені райони, де доступ до газу може бути обмеженим.
Це також досить габаритні та важкі пальники. Для транспортування таких пристроїв краще використовувати туристичні рюкзаки з об'ємом до 70 літрів. Приклад такого пальника: MSR XGK.
Вітрозахисні варіанти
Якщо виникає питання щодо того, які газові балони для туризму обрати для походу у гори, гарним рішенням будуть вітрозахисні моделі. Це пальники зі спеціальною конструкцією, яка призначена для ефективного захисту навіть від потужних вітрових поривів.
Ці моделі пристроїв мають низький профіль. На них також є відбивачі тепла. Підходять для використання під час довготривалих активних подорожей при холодній температурі повітря.
Активно виготовляє такі пристрої компанія BRS.
Як правильно вибрати газовий пальник залежно від умов використання
Враховуємо температуру та клімат
Газовий примус може мати різні параметри ефективності, які напряму залежать від температури, під час якої буде застосовуватися пристрій. Розглянемо варіанти газових пальників, які підходять під різну погоду.
Тепло
Тут буде ефективною практично кожна модель пальника. Можна використовувати компактні варіанти з легкою вагою та без жодних додаткових функцій. Це оптимальний вибір для кемпінгу влітку.
Холод
Якщо планується зимовий похід у гори чи на будь-які великі висоти, потрібно використовувати пальник з системою попереднього підігріву газу. Підійде також мультипаливний пристрій, адже під час морозу вдасться використовувати пропан-бутан як паливо, чи його суміш.
Вітер
Для подорожування у вітряні регіони, варто взяти з собою вітрозахисний пальник з низьким профілем. Гарно, якщо у ньому будуть ще й відбивачі тепла. Це допоможе зберегти ефективність роботи пристрою навіть при шквальному вітрі.
Якою буде тривалість походу
Це наступний важливий параметр, на який варто звернути увагу. Тут також потрібно дещо розмежувати варіанти використання газових пальників.
1-3 дні
Можна брати газовий пальник класичного виду з компактними габаритами та невеликою вагою. Його вдасться розмістити навіть у мінімальний туристичний рюкзак з місткістю на 30-40 літрів.
4-7 днів
Для походів на максимум тиждень часу оптимальним рішенням для використання будуть мультипаливні пальники. Адже суміш рідкого палива можна буде знайти у багатьох місцевостях. Крім цього, досить легко тримати запаси пропану-бутану навіть у невеликих спеціальних балончиках.
7-10 та більше днів
Для тривалих експедицій чи віддалених подорожей треба використовувати пальник на рідкому паливі. Адже вони відрізняються надійністю у роботі, а також простотою під час використання.
Скільки людей буде у групі
Розглядаючи питання щодо того, який примус краще вибрати для розігріву чи приготування їжі під час походу, треба враховувати кількість учасників такого заходу.
Якщо це буде 1-2 особи, то цілком вистачить компактного пальника з мінімальними габаритами. Можна навіть скористатися ультракомпактними варіаціями чи невеликими інтегрованими системами приготування.
Якщо буде група з трьох і більше осіб, то слід обрати досить потужний пальник. Можна зупинитися на пальниках з окремим шлангом для кращої стійкості. У них є досить велика поверхня для розігріву чи приготування їжі.
Який тип палива преферовано використовувати
Газові балони прості у використанні. Оптимальне рішення для більшості літніх подорожей. Але, вони втрачають свою ефективність в міру падіння температури повітря. Їх неможливо застосувати під час зимового походу.
Рідке паливо по типу бензину чи керосину добре підійде для зимових експедицій, у тому числі для подорожей в екстремальних умовах. Можна застосовувати навіть при температурі повітря нижче нуля.
Як вибрати газову горілку для приготування їжі в поході
У цьому питанні треба враховувати який сами різновид їжі планується приготувати. Це досить важливо, адже різні моделі примусів мають різні технічні можливості щодо нагріву чи безпосереднього приготування конкретної страви. Крім цього, знадобиться також враховувати, який посуд для походів є у наявності.
Кава, супи, чай
Для того, щоб задовольнитися таким набором страв, підійде використання легкої газової грілки з високою потужністю. Можна застосувати інтегровану систему для швидкого кип'ятіння води. Компактний пальник підійде для нагрівання однієї чашки чаю чи кави.
Інтегровані системи та компактні примуси споживають мінімальну кількість палива. Ефективність їх роботи гарантована теплообмінниками, які міститься в конструкції приладів.
Якщо заплановано похід у гори взимку, знадобиться використовувати інтегровану систему із захистом від вітру та низьким профілем.
Тушковані овочі, смажене м’ясо
Для приготування подібних страв під час походу знадобиться потужна горілка з можливістю регулювання полум'я. Таким чином вдасться контролювати температуру нагріву, це дозволить уникнути підгорання страв.
Для приготування м’яса на відкритому полум'ї знадобиться пальник з широкою робочою поверхнею та з можливістю налаштування потужності полум'я.
Для тушкування та смаження інших страв варто використати моделі примусів з регуляторами та стійкою конструкцією. Це знадобиться для розміщення на них сковорідки чи каструлі.
Приготування їжі для великої кількості людей
Якщо стоїть питання забезпечення їжі на 10 та більше людей під час походу, то тут знадобляться досить великі горілки. Обов'язковою в них повинна бути стійка й міцна поверхня, адже потрібно буде на неї ставити цілий казан для приготування їжі на групу туристів.
Не поганим варіантом для розв'язання цього питання буде пальник з окремим шлангом чи система з високою потужністю. Вони здатні витримувати вагу навіть до 10 кг великих посудин з їжею.
Не зайвим буде також потурбуватися про забезпечення стабільного контролю температури нагріву пальника. Адже для забезпечення їжі на велику кількість людей, знадобиться довготривале готування.
Приклади якісних пальників для приготування їжі під час походу
Зараз розглянемо популярні види газових пальників за їх виробником.
Skif Outdoor
Rocket. Компактний за розмірами пальник. Призначений для кип'ятіння води, для приготування їжі в польових умовах. Середній час кип'ятіння 200 мл води становить 6 хвилин. Відрізняється наступними перевагами:
- простотою під час використання;
- високою потужністю;
- можливістю регулювання потужності полум'я;
- невеликою вагою.
Ідеально підійде для походу на 1-3 дні.
Viper. Відрізняється від свого попередника більш вагомою вагою та великими габаритами. Має широке регулювання полум'я. Підійде для довготривалого кемпінгу, для приготування складних страв.
Це стійкий пальник, універсальний у використанні та зручний у транспортуванні.
Tramp
Модель TRG-046 є універсальним газовим пальником зі шлангом. Його можна використовувати навіть з великими каструлями. Стабільний, підходить для приготування страв навіть в умовах середньої складності. Відрізняється наявністю п’єзо підпалу.
Це пальник буде оптимальним рішенням для використання під час тривалих подорожей природою, де потрібна стабільна та надійна поверхня для приготування їжі.
Модель TRG-040 є компактною. Це пальник з невеликими габаритами та простою конструкцією. Може використовуватися для одноденних походів, коли потрібно просто закип'ятити воду чи розігріти суп.
Adimanti
X2. Це надпотужний пальник, який має наступні переваги:
- систему захисту від вітру;
- інтегровану систему теплообміну;
- економне витрачання палива;
- стійку поверхню.
Підходить для швидкого приготування їжі навіть в екстремальних умовах.
X3. Модель пальника від Adimanti з посиленим захистом від вітру. Підходить для швидкого кип'ятіння води в умовах підвищеної вологості. Модель має інтегровану систему вітрозахисту, режим регулювання полум'я. Оптимальний варіант для всіх, хто часто ходить у гори чи подорожує вітряними регіонами.
BRS
Модель 300Т. Це один з найпопулярніших газових пальників, які представлені на ринку тематичної продукції в Україні. Вага його становить близько 25 грамів. Ідеальне рішення для всіх, хто прагне мінімізувати вагу спорядження для туризму. Має досить компактні габарити.
Здатен розігріти їжу чи кип'ятити воду для однієї особи. Використовується для трекінгу та одноденних подорожей.
Модель BRS8. Це мультипаливний пальник. Здатен працювати як на газу, так і на рідкому паливі. Його можна використовувати в різних погодних умовах, у тому числі за температури повітря нижче нуля.
Основними його перевагами є:
- мультипаливність;
- висока потужність;
- витривалість;
- надійна конструкція;
- можливість роботи у складних погодних умовах.
Ось такі популярні моделі газових примусів існують від ТОП світових виробників.
Рекомендації щодо вибору газових балонів для туристичних пальників
Ми вже розглянули, як вибрати газовий пальник та на які його характеристик варто звернути увагу. Тепер пропонуємо інформацію щодо правильного вибору саме балонів з газом.
Враховуємо тип балона
Їх існує 3 підкатегорії, кожну з яких детально описано нижче.
З різьбовим з'єднанням
Це популярний вид балонів з газом, основними характеристиками якого є:
- стандартне різьбове з'єднання;
- сумісність з більшістю газових пальників;
- безпечне з'єднання;
- можливість довготривалого використання.
Ці балони належать до туристичного спорядження бюджетної цінової категорії.
Балони під шприц
Цангові моделі. Відрізняються великою довжиною та необхідністю використання спеціальних адаптерів для підключення паяльника. Зазвичай їх використовують з простими та дешевими газовими примусами.
Перевагами таких балонів є:
- невелика вартість;
- простота під час використання;
- компактні габарити.
Варто зазначити, що цей тип балонові не вдасться використовувати під час холоду та температури повітря нижче нуля.
Балони з пробивним клапаном
Цей тип вже не вдасться демонтувати з пальника після їх з'єднання, лише після повного вичерпання запасу газу. Такі балони використовуються досить рідко сьогодні, адже вважаються застарілим видом.
Безпечність їх використання та надійність значно нижче, ніж у попередніх варіантах. Вони підходять лише для використання під час відсутності альтернативних джерел палива.
Не забуваємо про склад газової суміші
Їх також існує 3 основних різновиди:
- пропан-бутан;
- ізобутан-пропан;
- чистий пропан.
Пропан-бутан є найпопулярнішим видом суміші для газових балонів. Завдяки йому забезпечується висока потужність і стабільність горіння. Його можна використовувати навіть при температурі нижче нуля.
Ізобутан-пропан також можна використовувати при низькій температурі повітря. Суміш здатна демонструвати високу ефективність горіння взимку у порівнянні з пропан-бутаном. Оптимальне рішення для використання як паливо для газового пальника на великій висоті у горах.
Чистий пропан відрізняється великим тиском та стабільністю горіння при холоді. Але його використовують не часто. Це пов'язано з тим, що чистий пропан потребує досить міцних балонів через його високий тиск. Вони своєю чергою коштують недешево. Тому і цей склад суміші для палива газових пальників застосовується рідко.
Технічні характеристики балонів
Об'єм
Вибрати необхідний балон для газового пальника можна з урахуванням його безпосереднього об'єму та його зіставленням з кількістю людей у групі.
Наприклад, балон на 100-110 грамів підійде для коротких подорожей. Такого об'єму палива вистачить лише для 1-2 приготувань чи підігріву їжі. Відповідно до цього, він розрахований лише для 1 людини.
Балон з місткістю у 230-240 грамів підійде для 3-5 днів активного використання, з урахування від 1 до 3-х використань на день. Або його можна застосувати для 2-х людей протягом 1-2 днів.
Об'ємні балони з місткістю в 400-500 грамів підійдуть для групових та довготривалих подорожей. Їх вистачить для розігріву чи приготування їжі кільком особам протягом 2-4 днів.
Умови використання
Для теплового клімату підійдуть балони з пропаном-бутаном, об'єм яких становить від 110 до 240 грамів.
Для використання у регіонах з холодним та вітряним кліматом знадобляться балони з ізобутаном-пропаном. Їх об'єм може становити від 230 до 500 грамів. Вони забезпечують тривале горіння пальника навіть під час шквального вітру та при температурі повітря нижче нуля. Активно такі суміші палива використовують для приготування їжі під час експедицій в гори чи віддалені й холодні регіони.
Висновок
Ось такі рекомендації ми отримали щодо вибору газового пальника та балонів для його заправки. Користуючись ними, можна буде без жодних проблем допасувати концертний примус до майбутньої подорожі, врахувавши її тривалість та кількість залучених осіб.
Отже, для правильного вибору газового пальника знадобиться врахувати наступні параметри:
- тривалість подорожі;
- погодні умови регіону;
- технічні параметри пристрою.
Ці фактори також знадобляться й при виборі газового балона для заправки примуса. Не слід забувати, що краще купувати техніку для кемпінгу та туризму від перевірених світових виробників. ТОП моделі газових пальників ми розглянули у статті. Якщо ви пропустили цей момент, рекомендуємо вам ознайомитися з ним прямо зараз, розглянувши статтю ще раз.