який туристичний рюкзак вибрати

Навігація

  1. ➡️ Сфера застосування і можливості сучасних рюкзаків для туризму
  2. ➡️ Важливі критерії вибору туристичного рюкзака
  3. ➡️ Додаткове оснащення і корисні опції рюкзаків для туризму
  4. ➡️ Секрети вибору туристичного мішка на практиці

 

Всі прихильники активного відпочинку та кемпінгу напевно знають, що собою являє туристичний рюкзак. Це спеціалізована та містка торба, яка призначена для тривалих походів, подорожей. Відрізняється похідний рюкзак від його класичних варіацій особливою конструкцією, наявністю багатьох функціональних кишень, ременів та кріплення для зручного транспортування.

У таку торбу без проблем можна покласти:

  • продукти;
  • воду та медикаменти;
  • туристичне спорядження, у тому числі спальник та намет;
  • одяг.

Головна мета використання такого атрибута — це забезпечення комфортного та ефективного переміщення всіх необхідних під час довготривалого походу речей. Нижче детально розглянемо як вибрати туристичний рюкзак та на які особливості варто звернути увагу.

Сфера застосування і можливості сучасних рюкзаків для туризму

Вибирати подібну торбу для туризму треба з уваги на її форму, розмір та функціональність. Ці технічні моменти розберемо далі у статті, а зараз подивимося, які існують сфери безпосереднього застосування такого товару.

Збираємося до походу

Вибір туристичного рюкзака для піших подорожей повинен базуватися на його стабільності та міцності. У рюкзаку обов'язково має бути ергономічна спинка, щоб м'язи та суглоби користувача могли відпочити після довготривалого навантаження.

Добре, якщо рюкзак буде оснащено системами розподілу ваги. Це дозволить рівномірно переносити навантаження на різні частини тіла: стегна, спину, руки, шию.

Оптимальним рішенням буде рюкзак з місткістю в 80-100 літрів. Це стосується довготривалих походів на 10 та більше днів. Для походів на 1-4 дні можна обійтися торбою розрахованою на 50-60 літрів.

Альпінізм наше все

Вибирати рюкзак для таких цілей варто на основні його матеріалу та функціональності. Наплечник повинен виготовлятися з водонепроникних та зносостійких матеріалів. У ньому також мають бути спеціальні зовнішні кріплення, на які можна зафіксувати наступне спорядження для альпіністів:

  • мотузки;
  • трекінгові палиці;
  • льодоруби;
  • карабіни.

Звичайно, що задня частина рюкзака повинна мати економічну форму, щоб м'язи та суглоби користувача не перенавантажувалися під час довготривалого використання зазначеної торби.

Також не слід забувати й про організацію речей всередині рюкзака. Для цього знадобляться декілька окремих відділень у ньому, наприклад: верхнє, середнє та нижнє.

Варто вибрати туристичний рюкзак для альпінізму, місткість якого буде в 60-80 літрів. Не поганим варіантом будуть рюкзаки naturehike.

Мототур чи експедиція

Для прихильників мотоциклів розроблені рюкзаки спеціальної анатомічної форми, які зменшують опір повітрю та краще прилягають до спини. В подібних торбах є гідраційні системи для зберігання води, що дозволяє користувачу пити воду прямо у процесі їзди.

Ці рюкзаки відносно невеликі за місткістю, лише на 40-50 літрів.

Повною протилежністю є варіації рюкзака для експедицій. Це модульні моделі, у яких різна кількість спеціалізованих секцій з окремими функціональними кишенями. Кількість секцій може регулювати користувач, від’єднуючи їх, чи навпаки, прикріплюючи додаткові.

У подібний рюкзак можна покласти предмети електроніки, у тому числі ноутбук чи дрон.

Повсякденне використання

У цій категорії можна розглянути наплечники з малою ємністю, всього на 20-30 літрів. Вони підходять для щоденних поїздок по місту на роботу чи на навчання. Також такі компактні моделі будуть оптимальним рішенням для використання під час подорожі літаком, коли від компактності рюкзака залежить вартість перельоту.

У багатьох подібних торбах є вмонтовані USB роз'єми для зручного з'єднання PowerBank-а (всередині рюкзака) та смартфона чи планшета (зовні).

Важливі критерії вибору туристичного рюкзака

Є 3 варіанти вибору.

Як вибрати туристичний рюкзак за типом каркаса і конструкції спинки

Безкаркасні моделі

Це легкі та гнучкі рюкзаки. Відрізняються компактними габаритами та невеликою вагою. Оптимальне рішення для подорожей містом на короткі дистанції. Значні навантаження подібні торби переносять погано, нерівномірно в них розподіляється вага. Це може призводити до швидкої втоми користувача.

З каркасом із зовнішньою рамою

Каркас може виготовлятися з алюмінію та міцних стальних вставок. До чого кріпиться сам рюкзак. Це габаритні моделі, які можна використовувати навіть під час експедицій. Призначені для транспортування великого об'єму вантажу. Гарно розподілити вагу, тому користувач не перевантажує спину.

Не підходять для альпінізму!

З каркасом із внутрішньою рамою

Це найбільш популярна модель. Підходить для туризму чи кемпінгу. Рюкзак має вбудовані металеві чи пластикові стрижні й пластики. Вони необхідні для підтримки конкретної форми тори, це допомагає суттєво розподілити вагу та зменшити навантаження на м'язи спини користувача. Можна з легкістю зберігати баланс, подорожуючи з цим рюкзаком навіть по звиклій місцевості.

Що стосується спинки рюкзака, вона може бути 2-х видів: сітчастою та анатомічною. Сітчаста відрізняється гарною вентиляцією, а анатомічна модель забезпечує комфорт використання. Яку саме модель обрати, треба вирішувати з погляду на безпосередні цілі використання, покладені на рюкзак.

Вибираємо туристичний рюкзак за обсягом і вагою

Не знаючи, який туристичний рюкзак вибрати, простіше за все орієнтуватися на його потенційний обсяг (ємність в літрах). Як зазначалося вище, це можуть бути наступні варіації:

  • 10-30 л;
  • 30-50 л;
  • 50-70 л;
  • 70-100 л.

Найменші моделі підходять для повсякденного використання, для піших походів чи поїздок на велосипеді містом. Середні варіанти будуть оптимальним рішенням для туризму та кемпінгу. А ось місткісні рюкзаки варто використовувати під час експедицій.

Що стосується безпосередньої ваги самого рюкзака, то це можуть бути такі його варіанти:

  • легкі, вага 1-1.5 кг;
  • середні, вага 1.5-2.5 кг;
  • важкі, вага 2.5 та більше кг.

Який саме вибрати, треба вирішувати з огляду на цілі, для яких планується його придбання.

як вибрати рюкзак для туризму

Рекомендації щодо вибору туристичного рюкзака чоловікам і жінкам

Для чоловіків підходять моделі із середнім та великим об'ємом (50-70 л). Адже анатомічно чоловіки мають широкі плечі та довгий торс. Тому можуть носити подібні торби навіть протягом тривалого часу. Також можна використовувати експедиційні варіації.

Чоловічі рюкзаки мають широкі плечові лямки та міцний поясний ремінь. Безпосередня вага такого товару становить від 2-х до 3.5 кг.

Жінкам важлива кожна річ та деталь. Тому рюкзаки цієї підгрупи мають не лише привабливий дизайн, а й короткий торс та спеціально вигнуті плечові лямки. Їх обсяг становить від 35 до 55 літрів, але, дивлячись на ситуацію, можна підібрати й більші моделі.

Фактична вага рюкзака для жінок становить від 1.5 до 2.5 кілограмів.

Підбираємо матеріал і фурнітуру рюкзака

Стосовно матеріалу виготовлення

Ним може бути нейлон чи поліестер.

Нейлон має легку вагу, відрізняється стійкістю до стирання. Завдяки соціальній структурі не схильний до розривів. Використовується у переважній більшості сучасних рюкзаків, у тому числі у моделях для альпінізму, експедицій та кемпінгу.

Наплечники з поліестеру стійкі до ультрафіолетового випромінювання та впливу. води. Вони мають високу міцність та гнучкість. Можуть використовуватися для міських прогулянок, чи для пішого туризму.

Фурнітура

Це блискавки, пряжки та застібки, карабіни й кільця, шви.

Блискавки можуть бути звичайними чи водонепроникними, з гумовим покриттям.

Пряжки й застібки можуть виготовлятися з алюмінію чи з пластику. В обидвох варіантах будуть витримувати значні навантаження. Але моделі з металу мають трохи більшу вагу.

Що стосується карабінів та кілець, вони необхідні для кріплення додаткового спорядження. Виготовляються з метали чи з пластику. Металеві є довговічними, але мають більшу вагу від пластикових.

Шви можуть бути подвійними та з посиленими зонами. Подвійні зміцнюють структуру наплечника роблять його більш стійким до великих навантажень. Посилені зони шву необхідні для того, щоб він міг витримати найбільший з потенційних викликів (моделі для експедицій).

Вентиляція в туристичних рюкзаках

Багато моделей мають сітчасту спинку. Її головною перевагою є створення простору між рюкзаком та тілом користувача.

Також є рюкзаки з системою вентиляції у вигляді анатомічних каналів. Вони вмонтовані на спинці торби. Головне їх завдання полягає у пропуску повітря між наплечником та тілом. Канали можуть бути з м'якою підкладкою чи з виступами геометричної форми. Вони здатні зробити баланс між комфортом користування рюкзаком та вентиляцією для спини людини.

Третім варіантом є вентильовані лямки з поясними ременями. Можуть виготовлятися з перфорованою конструкцією чи з “дихаючих” матеріалів. Покращують вентиляцію на плечах та на попереку користувача, забезпечують комфорт.

Додаткове оснащення і корисні опції рюкзаків для туризму

Розглядаючи як вибрати рюкзак туристичний, не зайвим буде зосередитися на додаткових аксесуарах, які призначені для використання безпосередньо з наплечниками різного формату. Це стосується систем розвантаження плечей, додаткових кишень, систем зручного доступу до речей.

Все розглянемо по черзі.

Системи розвантаження плечей

Вони необхідні для зручного та довготривалого використання рюкзака різної форми. Завдяки цим системам, транспортування одягу, знаряддя для кемпінгу, намету буде досить зручним та легким. Навіть посуд для туризму можна буде взяти з собою не турбуючись про його збереження.

Поясні ремені

Вони необхідні для перенесення основної частини ваги рюкзака на стегна. Таким чином вдається мінімізувати тиск на плечі та хребет людини. Ця система розвантаження повинна бути м'якою та прилягати до стегон. Деякі ремені мають анатомічну форму для кращої підтримки хребта.

Нагрудні ремені

Необхідні для фіксації лямок в стабільному положенні. Це запобігає ковзанню наплечника на спині та мінімізує навантаження на плечі користувача. Ці ремені досить легко підлаштувати під свої потреби, поставивши їх довжину та висоту. Вони можуть оснащуватися спеціальним свистком для аварійних ситуацій.

Лямки на плечі

Вони необхідні для забезпечення регулювання посадки наплечника, що його допасувати до довжини спини чи до росту користувача. Відрізняються наявністю м'якої підкладки, що зменшує тиск на плечі. Лямки вентильовані, тому вдається уникнути потовиділення в зоні плечей.

Ремені стабілізації на пояс

Головною їх функцією є фіксація рюкзака, запобігання його вільного переміщення під час руху користувача. Ремені розташовуються на обидвох сторонах рюкзака, вони кріпляться навіть до поясного ременя. Вони досить гарно підтримують стабільність торби навіть при активних рухах. Оптимальний варіант для використання під час швидкої ходьби чи бігу з туристичним знаряддям на спині.

Компресійні ремені

Необхідні для стискання наплечника, для його зменшення в об'ємі. Вони гарно знижують навантаження на плечі користувача та роблять навіть габаритну торбу візуально меншою. На таких ременях часто кріпиться додаткове спорядження, у тому числі палички чи коремати.

Кишені та додаткові опції

Вони необхідні для суттєвого підвищення функціональності наплечника. Це необхідно для зручності його транспортування, для швидкого доступу до необхідних речей, які зберігаються у ньому.

Кишені бувають зовнішніми, внутрішніми та тими, які кріпляться на поясному ремені.

Зовнішні

Можуть виготовлятися з еластичної сітки чи з щільної тканини. Оптимальне рішення для зберігання пляшки з водою, трекінгової палиці чи інших невеликих предметів, до яких треба забезпечити швидкий доступ. Вони можуть бути на передньому боці туристичного мішка, по обидвох його боках, чи позаду.

Внутрішні

Можуть використовуватися для розміщення питної системи чи для організації інших предметів. Ці кишені дозволяють компактно та акуратно транспортувати документи, гаджети, одяг, продукти, медикаменти тощо.

При наявності додаткових внутрішніх відділень у рюкзаку до нього вдасться покласти ще й інші знаряддя чи предмети.

Кишені на поясному ремені

Вони необхідні для кріплення та транспортування таких речей, як енергетичні батончики, телефон, фотоапарат чи GPS навігатор. Це речі, до яких користувачу необхідно мати швидкий доступ під час подорожі, щоб зайвий раз не знімати рюкзак.

Серед додаткових опцій туристичних рюкзаків, можна зазначити спеціальні дощові чохли для них. Вони знадобляться для захисту від вологи вмісту такої торби. Також є ще системи модульного кріплення для транспортування додаткових елементів спорядження.

Доступ до речей у рюкзаку

Зверху

Це коли речі дістаються з основного верхнього входу. У туристичному мішку з таким форматом доступу до речей має бути певний клапан, змінний і фіксований. Це місткісні моделі з легкою конструкцією.

Спереду

Рюкзаки з фронтальним доступом до речей дозволяють користувачі досить швидко дістати потрібні речі та предмети. Необхідність повного розвантаження торби відсутня.

Знизу

Зазвичай, це рюкзаки, у яких є спеціальна блискавка в нижній частині. Завдяки їй користувач може швидко дістати речі та предмети, які зберігаються саме у нижній частині сумки.

Збоку

Бічний доступ забезпечує швидкість діставання потрібних речей з центральної частини рюкзака. У цьому варіанті не потрібно буде відкривати верхній клапан чи знімати додаткове спорядження з наплечника.

вибір туристичного рюкзака

Секрети вибору туристичного мішка на практиці

Детально розглянувши питання про те, як вибрати рюкзак для туризму, можна з упевненістю сказати, що це довготривалий та багатофакторний процес. Але, є певні секрети, які значно скоротять час, необхідний для здійснення такого вибору.

Ціль та об'єм

Перш за все, варто точно знати, на скільки діб буде розрахований похід. Якщо це 1-2 дні, то підійде наплечник з об'ємом у 20-35 літрів. Для 2-4 денних походів можна обрати моделі з обсягом в 40-65 л. А ось для туризму на 5-10 днів вдалим рішенням буде туристичний мішок з об'ємом в 60-70 л.

Як зазначалося вище, для справжніх експедицій потрібно використовувати габаритні рюкзаки, розраховані на 70-100 л.

Примірка

Якщо покупка здійснюється в офлайн магазині, варто приміряти рюкзак перед його покупкою. Він повинен не сковувати рухів, комфортно сидіти на спині, не викликати жодного відчуття дискомфорту.

Оптимальним рішенням будуть варіанти з плечовими лямками, з поясним чи нагрудним ременем. Їх можна завжди допасувати по фігурі користувача.

Погода

Для дощових регіонів вибирати треба рюкзаки з наявністю в них вбудованого чи знімного дощовика. Для організації зимового походу підійде торба з великим об'ємом, ергономічною спинкою та довгими ременями фіксації. Це знадобиться для транспортування лиж чи льодорубів.

Для літнього відпочинку можна вибрати наплечник із водопропускних матеріалів, а також з легким доступом до спорядження.

Терміни подорожі та вага рюкзака

Для походів на 1-2 дні можна обрати досить легкі моделі з вагою в 1-2 кг. Для довготривалих екскурсій можна зупинитися на туристичних мішках з великими габаритами, вага яких може становити від 2.5 кг до 4.5 кг.

Оптимально підібрати рюкзак по фігурі, а також з урахуванням завдань, які будуть перед ним поставлені. У виборі поспішати не варто, щоб на 100% впевнитися у забезпеченні собі комфорту та надійності збереження речей протягом кожного походу!

Денис Лавріненко

Автор статті: Денис Лавріненко

Дата публікації: 18 липня 2023 року