Навігація

  1. ➡️ Різниця між поняттями
  2. ➡️ Ознаки ножа для виживання
  3. ➡️ Ознаки туристичного ножа

 

Будь-який ніж для виживання зійде замість туристичного. Але не кожен туристичний ніж підійде для виживання. Тому потрібно чітко розуміти різницю між такими моделями, вибираючи інструмент. У чому різниця між ножами для туризму та виживання, розглянемо у цій статті.

Різниця між поняттями

Спершу визначимося, що розуміється під туризмом і виживанням. Наприклад, група людей вирішила пожити з наметами 2-3 дні у лісі, відпочиваючи на природі, збираючи гриби, ягоди, купаючись у річці, ходячи на рибалку. Це – туризм. Ніж знадобиться, щоб почистити овочі для їжі, обробити впійману рибу, накришити цибулю та моркву для плову, загострити кілочки для встановлення казана на багаття. Хоча люди, які звикли до цивілізації, почуваються виживальниками в таких умовах (особливо коли харчуються тим, що видобули самі, а не привезли в машині), насправді це кемпінг. А ніж – це корисний інструмент, поряд з численними начиннями, привезеними в машині або в рюкзаках.

А ось інший приклад. Група туристів пішла за складним маршрутом у Карпатах без нічого і збилася зі шляху. Мобільний зв'язок не ловить. Було написано повідомлення в звичайному СМС, сподіваючись, що воно відправиться автоматично, як тільки з'явиться мережа. Група має з собою мінімум їжі та води, оскільки ввечері вона планувала повернутися на нічліг у селище. Темніє. Тут за допомогою ножа доведеться спорудити тимчасове житло для ночівлі, розвести багаття, зробити інші пристрої з підручних засобів для полювання, риболовлі. адже ніхто не планував цим займатися, вирушаючи у похід. Тому ножі для виживання повинні бути міцнішими, багатофункціональними та дозволяти виконувати важкі завдання. Від такого ножа залежить, як довго ви протримаєтеся поза цивілізацією, доки не знайдете маршрут додому або за вами не прибудуть рятувальники.

 

ніж для виживання чи туристичний ніж

 

Ознаки ножа для виживання

Одразу обмовимося, що ножі для виживання нескладні. Складна конструкція менш міцна. Але навіть версії з фіксованим лезом мають свої відмінності. Адже у кухонного ножа теж нескладна конструкція, але навряд чи він підійде для боротьби за життя в лісі. Розглянемо основні ознаки ножа для виживання, що допоможе зрозуміти різницю з туристичним:

  • Суцільний клинок і ручка. Важливо, щоб матеріали рукояті кріпилися з боків металевої пластини – єдиної осі клинка. Вклеєні леза в дерев'яні або пластикові ручки менш надійні за підвищених навантажень. Вони легко виламуються.
  • Довжина леза 10-14 см. Клинком меншої довжини незручно рубати, а занадто великі ножі важкі і займають багато місця.
  • Товщина обуха від 3 мм. Товстий обух забезпечує достатню міцність, коли ножем користуються як важіль. Метал перерізом менше 3 мм може зламатися.
  • Міцний кінчик. При виживанні на кінчик ножа доводиться підвищене навантаження. Їм часто виколупують поглиблення, роблять отвори, тому вістря має бути товстим (крім ріжучої кромки), інакше швидко відламається, і ви втратите частину інструменту.
  • Міцна сталь. Точити ніж у лісі можна тільки об камінь чи шкіряний пояс, але на це піде багато часу. Тому сталь ножа повинна зберігати заточування тривалий час при регулярних навантаженнях. Ще вона не повинна іржавіти. Оптимальні такі варіанти як: 50х14мф, 70х16мфс, 95х18. Але підійде й У8.
  • Темляк. Не просто отвір, а саме встановлений у нього міцний шнур, допоможуть приспустити клинок від зап'ястя, що збільшить удар при рухах, що рубають. Тоді можна використовувати ніж для виживання як мачете. Так вдасться зрубати молоде дерево для спорудження намету чи плоту. Якщо немає темляка, можна вдягнути звичайний шнурок із взуття, але його міцність не така висока.
  •  
  • Зручна, масивна рукоятка. Об'ємна ручка комфортніша при тривалій роботі ножем, ніж вузька овальна. Якщо вона достатньо важка, їй можна орудувати як молотком, забиваючи цвяхи, кілочки.
  • Упор. Гарда перед ручкою створює додатковий упор, що збільшує силу ударів, що колють. У разі виживання такий елемент більше необхідний для захисту руки від випадкових травм, адже у лісі з ними вижити без медичної допомоги складніше.
  • Піхви. Аксесуар дозволяє швидко звільнити руки або швидко витягти ножа, а також захищає лезо від вологи під час дощу. Може містити додаткові інструменти, наприклад пристрій для різання строп.

Додаткові можливі опції в ножах для виживанняніж для виживання

Серед додаткових опцій, які можливі в ножах для виживання, існують такі:

  • Кресало (олівець з магнію і кремнію). Вбудовується в рукоятку або піхви. Дозволяє висікати іскри шляхом проведення по ньому леза, щоб розвести багаття.
  • Стропоріз. Теж зустрічається як у ручці, так і піхвах. Використовується для швидкого перерізання лозин, якщо на шляху зустрівся великий паркан із сітки або ноги подорожнього заплутаються у викинутому кимось тросі.
  • Капсула. Займає внутрішню порожнину рукояті. Закручується невеликою пробкою, що забезпечує герметичність. У неї кладуть волосінь та гачки для риболовлі, хірургічну голку та нитки, таблетку для очищення води. Все це може буквально врятувати життя, якщо людина виявиться далеко від цивілізації лише з одним ножем.
  • Кишенька в ножна. Розміщується із внутрішньої сторони. Його наявність дозволяє взяти додаткову дріб'язок, що не поміщається в капсулу рукояті. Наприклад: пару спиртових серветок, пінцет, марганцівку, шпильку, лейкопластир.  
  • Компас. Розміщується в піхвах, допомагає зорієнтуватися на місцевості в темну пору доби, коли не видно, де встає сонце.

На самі піхви нерідко намотують паракорд. Якщо його розмотати, вдасться зробити тятиву для цибулі, що збільшує шанси не залишитися голодним. Але про таке обладнання вже доводиться подбати самостійно власнику ножа. Деякі виробники оснащують піхви свистком. Його використання набагато ефективніше для подачі сигналу лиха, ніж крик, особливо коли людину привалило деревом чи ні сил кричати.

Ознаки туристичного ножа

Туристичний ніж частіше використовується не як основний інструмент для діяльності вдалині від цивілізації, а як допоміжний засіб для деяких процесів. Найчастіше у нього лезо близько 90 мм. Можливо: відкривалка, штопор, викрутка та ін. Хоча бувають і не складаються туристичні ножі, в більшості випадків – це складні конструкції, щоб вони займали менше місця. До туристичних належать: ножі Райк, багато моделей у Ganzo, Skif та інших брендів. Детальніше про те, як вибрати туристичний ніж читайте в іншій статті нашого блогу. А купити будь-яку версію для виживання чи туризму можна у нашому інтернет-магазині Ліхтарики.

Денис Лавріненко

Автор статті: Денис Лавріненко

Дата публікації: 19 жовтня 2022 року