Навігація
- ➡️ Компактність
- ➡️ Матеріал клинка та ручки
- ➡️ Зручність розкриття
- ➡️ Форма леза
- ➡️ Функціональність
- ➡️ Виробник
- ➡️ Не холодна зброя
У всьому світі поширена абревіатура EDC. Вона розшифровується як Every Day Carry і перекладається як «поклажа для повсякденного носіння». Під поняттям маються на увазі: окуляри, брелок для ключів, ручка, смартфон, годинник. Існують і EDC ножі, які стануть у нагоді у різних ситуаціях. З їх допомогою можна розкрити коробку на Новій Пошті для перевірки вмісту, швидко відрізати шматок шланга для заміни патрубка радіатора в машині, перерізати нитку з одягу, що стирчить, та ін. Розглянемо як вибрати ніж для повсякденного носіння, щоб він був зручним і законним.
Компактність
Носити з собою ніж кожен день зручно, коли він невеликого розміру. Хоча є компактні версії з фіксованим лезом і піхвами, влітку на поясі їх тримати незручно. навколишні лякаються. Як EDC краще вибирати складний ніж , що міститься навіть у кишені шортів.
Довжина леза в ідеалі 70-89 мм. Пропорційно до цього параметра буде і довжина рукоятки. Визначтеся, для яких завдань потрібний такий інструмент при повсякденному використанні. Роздрукувати упаковку з товаром або відрізати нитку можна навіть зовсім крихітним лезом до 50 мм, а ось розкрити консервну банку, нарізати ковбасу в поїзді, заточити палицю для крутого підйому при вилазці на природу. все це краще робити лезом завдовжки 89 мм.
Матеріал клинка та ручки
Від матеріалу леза і рукоятки залежить міцність, витривалість і довговічність ножа для повсякденного носіння. Хоча високовуглецева сталь надзвичайно довго триматиме заточування, такі моделі обійдуться дорого. А скола леза при розтині консерви назавжди зіпсує ваш інструмент. Саме тому навіть такі світові бренди, як ONTARIO, використовують для виробництва ножів для повсякденного носіння аустенітну сталь А2. Це нержавіючий сплав, який легко точиться в домашніх умовах. Якщо ви пошкодите крайку, її вдасться поправити звичайним точилом.
Слідом за ONTARIO подібні аналоги нержавійки стали застосовувати інші бренди як: Ganzo, Victorinox, Microtech та ін. Вони випускають клинки з 440С або AUS-8. Це оптимальний варіант щодо співвідношення ціни до якості. А ось сталь 420 вже буде м'якша, тому затупиться набагато швидше. Якщо ви користуєтеся ножем раз на тиждень, можна купити меч з металу 420, але при більш частому використанні краще не економити.
Деякі, вибираючи ніж для кожного щоденного носіння, зовсім не замислюються про матеріали для рукоділля. Він не лише визначає тонкощі та переваги утримання, а й відповідає за термін служби. Наприклад, дерев'яні чи пластикові накладки часто відлітають після першого падіння. У результаті зовнішній вигляд інструменту вже не той.
Порада! Гарний варіант рукоятки ножа – G-10. Це композит, що з'єднує скловолокно та епоксидну смолу. Він витримує високу температуру, не дряпається, не тріскається під час падіння. Легко забарвлюється у будь-який колір.
Зручність розкриття
Ніж для повсякденного носіння часто включає коротке використання, коли потрібно швидко дістати його, відновити завдання і покласти. Нерідко при цьому доведеться орудувати однією рукою, оскільки друга зайнята. Тому велике значення при виборі має спосіб відкриття та закриття замку.
За способами відкриття є викидні (ласти) і висувні варіанти. У першому випадку необхідно натиснути на хвостовик біля основи рукоятки, який працює як важіль, викидаючи лезо. Це швидкий спосіб відкрити ніж, але це відбувається зі звуком, що може викликати занепокоєння оточуючих. Другий спосіб – висування клинка шляхом на двосторонній упор, встановлений виходячи з леза. Розкрити ніж можна швидко чи повільно, і це відбувається безшумно. В якості альтернативи деякі виробники встановлюють замість двох зовнішніх упорів великий отвір на основі леза. Тоді великі пальці впираються в нього.
Замок забезпечує безпеку, щоб ніж не розкрився в кишені, не закрився мимовільно, а також для зручного складання. Існує кілька варіантів вибору, які потрібно змінити під час вибору:
- Back Lock – Класичний варіант, який використовують вже давно. Блокує клинок за допомогою шпильки. Розблокування здійснюється натисканням на важіль, розташований на протилежному кінці ручки. Конструкція безпечна, але передбачає можливість відкриття та закриття двома руками, що не дуже подобається користувачам.
- Liner Lock – один із найпопулярніших замків. Виготовлення леза під форму пружної пластини. Її переміщення вбік розблокує меч, що призведе до переміщення його в ручку.
- Восьовий фіксатор – опорна клинка підтискується барилом, яке підпирається пружиною. Щоб задвинути лезо, потрібно потягнути барило в проріз назад. Спершу це незвично робити однією рукою, але потім стає настільки зручно, що навіть не помічаєш цього. Але якщо в замок наб'ється бруд, він стане тугим або заклинить. Тому такий ніж EDC підходить лише для чистового використання.
Форма леза
Форма леза ножа для повсякденного носіння може бути різною. Версії із прямим обухом зручні для різання овочів, ковбаси. Drop-point і Clip-point легко роблять отвори в матеріалах. Wharncliffe та Sheepsfoot найбезпечніші, оскільки скіс вістря у формі овечого копита не проткне поверхню при випадковому падінні ножа. Саме тому такі версії обирають рибалки, які використовують надувні човни.
Функціональність
Звичайні складані ножі дозволяють орудувати лезом: щось відрізати, нарізати, підчепити. Багатофункціональні ножі мають відкривалки, штопори, пилки, що розширює можливості їх використання, але збільшує вагу та габарити. Мультитули дають необхідний набір викруток, ключів, пасатижі, але важать ще більше, а також громіздкі, тому випиратимуть із кишені.
Виробник
Виробник ножа для щоденного носіння визначає якість складання. Наприклад, мечі на підшипниках, що зустрічаються у преміальних брендів, викидаються легше, довше служать, але коштують дорого. Якість складання у перевірених фірм простежується в щільності припасування деталей, рівності конструкцій (лезо не відхилятиметься убік), виборі матеріалів. Недорогий ніж для щоденного носіння може швидко розбовтатись при частому викиданні леза. Регулярна підтяжка гвинтів призводить до їхнього зносу. Тому перевагу слід надавати перевіреним фірмам. Добре себе зарекомендували ножі Skif, Ganzo, Victorinox, Microtech та ін.
Не холодна зброя
Важливо, щоб обраний вами ніж не підпадав під поняття «холодної зброї». Інакше для його носіння доведеться отримувати окремий дозвіл, проходять наркологічну та психологічну експертизу. Критеріями визнання ножа як холодної зброї є пункти, перелічені Міністерством Внутрішніх Справ України в Методиці криміналістичного дослідження холодної зброї. У розділі 3 та 4 до них належать:
- Довжина клинка 90 мм і більше.
- Товщина клинка по обуху 2,6 мм і вище в самій товстій частині.
- Твердість вуглецевої сталі від 50 HRC, а для нержавіючої – від 45 HRC.
- Кут вістря кінчика не більше 30 градусів.
- Наявність гарди (упору для здійснення сильнішого проникаючого удару).
- Кут заточування ріжучої кромки не більше 25 градусів (з похибкою 5 градусів у будь-який бік).
- Вигин лінії від вістря до верхнього кута рукоятки не більше 15 мм.
- Прогинання вістря щодо обуха до 5 мм або виступання вістря над лінією обуха до 5 мм.
Невідповідність хоча б одному пункту виключає ніж з поняття «холодна зброя». Найчастіше виробники роблять довжину леза 89 мм, що знімає всі питання та легко перевіряється лінійкою.
Важливо! Якщо ніж конструктивно схожий з холодною зброєю, наприклад, має довжину клинка більше 90 мм і товщину 2,6 мм, оснащений гардою, але відрізняється твердістю сталі (менше 50 HRC), буде потрібно висновок експертизи. Такий документ доведеться носити із собою для пред'явлення поліції, якщо у неї виникнуть питання. Копію документа можна запросити у продавця.
Вибираючи аксесуар EDC, вам знадобиться точилка для ножів, щоб підтримувати заточування в потрібному стані. Великий вибір точильних систем та самих ношей для повсякденного носіння представлений у нашому інтернет-магазині Ліхтарики.