НавігаціяРучний ліхтар

  1. ➡️ Критерії вибору світлодіодного ліхтарика
  2. ➡️ Висновок

 

Світлодіодний ліхтарик - це практичне й економічне мобільне джерело освітлення, яке буде актуальним абсолютно у всіх галузях: туризм, полювання, риболовля, рятувальні операції, військові дії і навіть у побутових умовах.

Але виробники пропонують світлодіодні ліхтарики в неймовірно широкому асортименті, тому іноді буває складно зробити правильний вибір. Розглянемо основні критерії, на які потрібно звертати увагу під час вибору.

Критерії вибору світлодіодного ліхтарика

Форм-фактор

Представлені ліхтарики в різному форм-факторі, що визначає їхнє призначення. Всього можна виділити 4 основні категорії.

Ручний ліхтарик

Це багатофункціональний LED ліхтарик, який буде актуальним рішенням абсолютно в будь-якій сфері використання. Є легкі та компактні за розмірами пристрої, які поміщаються в долоню і займають мінімум місця. А також повнорозмірні пристрої зі зручною ергономічною ручкою, якщо потрібна підвищена потужність освітлювального обладнання. Ручні ліхтарики діляться на кілька категорій за призначенням:

  1. Пошуковий. Це незамінний помічник для рятувальників, дигерів, туристів, має підвищену яскравість і далекобійність. Потужні світлодіоди висвітлюють великі ділянки на відкритій місцевості.
  2. Тактичний. Серйозне спорядження, яке активно застосовується мисливцями і військовими. Потужності достатньо, щоб підсвітити ціль у нічний час доби і дезорієнтувати противника. Зазвичай мають підвищений індекс захисту.
  3. Кишеньковий. Ліхтарик ручного формату, який завдяки міні-формату можна носити з собою в кишені одягу або маленькій сумці. Використовується міськими жителями або в побутових умовах.

Серед ручних моделей ви гарантовано знайдете відповідне рішення. Недолік - обов'язково потрібно тримати в руках.

Налобний ліхтарик

Це ЛЕД ліхтарик, який став справжнім улюбленцем серед любителів активного способу життя: мисливці, рибалки, туристи, спортсмени. Також використовується майстрами і робітниками, яким доводиться працювати в умовах дефіциту світла. Відмінність форм-фактора в тому, що такий ліхтарик не потрібно тримати в руці - він фіксується спеціальним ремінцем на голові та освітлює зону попереду користувача, а руки залишаються вільними.

Стаціонарний ліхтарик

Багатофункціональні моделі, які завдяки своїй конструкції можуть самостійно триматися на поверхні, створюючи акцентоване і велике освітлення. Серед різновидів, можна відзначити:

  • Кемпінговий. Це ліхтар-лампа, яка розроблена з підвищеним індексом захисту і зоною освітлення - 360 градусів, тому буде прекрасним вибором у польових умовах. Розсіяне світло забезпечує хороше освітлення всієї місцевості навколо, намету або будиночка в умовах обмеженого світла.
  • Інспекційний. Незамінний помічник для автомайстерень і СТО. На відміну від своїх опонентів, має спеціальні кріплення на корпусі - петлі для підвішування або магніт для фіксації на металі. Корпус універсальний, тому його можна розгортати і складати, щоб спрямувати світло в потрібному напрямку. Можна провести детальний огляд навіть найбільш важкодоступних місць, а руки для роботи залишаються вільними.
  • Садовий. Ще одна категорія стаціонарних ліхтарів, які зазвичай працюють на батареї і залежать від електрики. Оснащуються гострим штирем, тому можна встановлювати безпосередньо в ґрунт для виділення клумби, доріжки та інших елементів ландшафту.

Широкий вибір моделей дає змогу вибрати відповідне рішення індивідуально для особистих цілей.

Ліхтарик із системою кріпленняТактичний ліхтарик

Це спеціалізовані ліхтарики, які мають спеціальну систему кріплення під конкретні цілі. Можна виділити 3 основні різновиди:

  1. Ліхтарик-брелок. Малопотужне освітлювальне обладнання, яке підходить виключно для підсвічування кнопки ліфта, дверної ручки, замкової щілини тощо. Класичне кріплення дає можливість зафіксувати на рюкзаку, гаманці, ключах тощо.
  2. Велосипедний. Передбачено спеціальне кріплення для велосипеда, вирізняється високою яскравістю, економічною витратою акумулятора і компактними розмірами. Надійно кріпиться на рамі або кермі. Для цього застосовується затиск або кільцевий тримач.
  3. Підствольний. Це мисливський або військовий ліхтарик зі спеціальним кронштейном, завдяки чому кріпиться на вогнепальну зброю. Має підвищену міцність, щоб витримувати віддачу при пострілі.

Завжди враховуйте мету, з якою ви плануєте покупку, наприклад, підствольний буде марним у туристичних цілях і, навпаки.

Рівень яскравості

Один з основних критеріїв, на який потрібно звертати увагу. Яскравість на ліхтариках позначається в люменах. Основне правило - не потрібно шукати найяскравіші ліхтарики, якщо плануєте використовувати в побутових цілях. Разом із підвищенням яскравості, підвищується і споживання енергії, тому потрібно буде частіше заряджати або міняти батарейки. Розглянемо тип ліхтарика і оптимальну кількість люмен (лм):

  1. Брелоки (до 20 лм). Пристрій невеликої яскравості, якої буде достатньо для освітлення свердловини в замку або розгляду предметів у темряві. Але вже знайти речі, які впали в траві, знайти буде складно.
  2. Кишеньковий (до 500 лм). Універсальний освітлювальний пристрій, якого достатньо для освітлення дороги. Підійде для прогулянки в нічний час доби.
  3. Повсякденний (до 1000 лм). Досить потужна модель, якої буде достатньо для комфортного освітлення ділянок без освітлення.
  4. Туристичний (до 1500-2000 лм). Це туристичні та кемпінгові моделі, які виділяють досить велику кількість світла для дослідження скель, прогулянок у лісі та інших активностей за умови відсутності освітлення.
  5. Тактичні та рятувальні (понад 2000 лм). Професійний ліхтар, який мало поступається мобільному прожектору. Зазвичай оснащуються акумулятором підвищеної ємності.

Якщо говорити про яскравість світіння, то потрібно враховувати і тип рефлектора. Гладка модифікація забезпечує високу далекобійність, що важливо для мисливців. А текстурний здатний рівномірно висвітлювати ближню зону - це актуально в повсякденних цілях, тому буде прекрасним вибором для побутових потреб. Дорогі моделі мають блок цифрового управління. Це потрібно, щоб не було падіння яскравості під час використання.

Температура світла

Температура освітлення має безпосередній вплив на комфорт експлуатації. Зазвичай у бюджетних моделях холодне світло з синюватим відтінком, яке відрізняється від класичного сонячного. Це спотворює передачу кольору трави, ґрунту, листя, дерев тощо. Усі кольори зливаються між собою.

Нейтральне і тепле світло є більш раціональним рішенням, оскільки не спотворюватиме сприйняття предметів і буде комфортним для очей. Рекомендується вибирати моделі з температурою - від 2500 до 5000К.

Тип світлодіодів

Світлодіодні ліхтарики можуть комплектуватися різними LED елементами:

  • SMD. Це класичні кристали, які монтуються на друковану плату світлодіодної стрічки. Часто застосовуються на масивних ліхтарях для додаткового режиму, або в кишенькових моделях для мінімального освітлення.
  • COB. Світлодіоди нового покоління, що мають підвищену яскравість світіння. Гарантують світловий потік високої потужності і монтуються безпосередньо на плані. Гарантують спрямоване підсвічування, що важливо для військових дій або полювання.

Обов'язково звертайте увагу на цей критерій, коли вибираєте світлодіодний ліхтарик. Ця інформація обов'язково вказується в технічному паспорті.

Матеріал корпусу

Матеріал, з якого виготовлений ліхтарик, впливає на його міцність і ергономічність. Виробники виготовляють ліхтарики із пластику ABS або анодованого металу (алюміній або сталь). Обидва варіанти мають високу міцність і можуть доповнюватися гумовими вставками для підвищення міцності та ергономічності під час експлуатації.

Але металеві моделі надійніші та довговічніші, оскільки захищені від механічних пошкоджень, пилу і вологи. Також метал здатний відводити тепло, яке виділяють світлодіоди й акумулятор для ліхтаря. Є різновиди, де комбінуються матеріали.

Тип живлення

Ліхтарики можуть живитися різними джерелами живлення. Якщо ви плануєте рідко використовувати девайс, тоді можна вибирати ліхтарики на стандартних АА або ААА батарейках. Світить такий ліхтар недовго і потрібна повна заміна батарейок, коли ті вичерпають свій заряд.

Якщо планується активна експлуатація, тоді краще акумуляторні моделі. При виснаженні заряду, його потрібно буде просто зарядити. Акумулятори можуть відрізнятися між собою за технологією:

  1. Нікель-металгідридні (Ni-MH). Акумулятор для ліхтаря підвищеної ємності і має доступну вартість. Їх можна заряджати завжди, коли вам тільки зручно. Розряджаються досить швидко і в них є ефект пам'яті.
  2. Літій-іонні (Li-ion). Модифікації, які здатні зберігати напругу протягом тривалого часу. Можуть навіть тривалий час залишатися без роботи, без будь-якої шкоди. Навіть після тривалого простою саморозряд мінімальний. Але при негативних температурах розряджаються швидше.

Вибираючи ліхтар за джерелом живлення, рекомендується віддавати перевагу акумуляторним моделям. Вони коштують трохи дорожче, але вища вартість компенсується відсутністю витрат на батарейки. Якщо вибрали туристичний акумуляторний ліхтарик, ви зможете зарядити його від повербанка навіть у горах.

Далекобійність

Рівень далекобійності ліхтарика визначається стандартом ANSI. Вимірюється показник у канделах. Під час оцінювання далекобійності потрібно враховувати, що якщо в характеристиках зазначено показник 500 метрів, то на цій відстані не буде повноцінного світіння, як на 50 метрів, а тільки 1 люмен і далі зона освітлення закінчується.

Якщо вибираєте модифікацію для побутових цілей, тоді цілком достатньо моделі на 150 метрів. Якщо мисливський, рятувальний або туристичний, тоді тут можна придивитися і до більш далекобійних моделей. Далекобійні ліхтарі зазвичай висвітлюють теплим світлом.

Налобний ліхтарРежими роботи

Комфортній експлуатації сприятимуть різні режими роботи. Є однорежимні ліхтарики, а також багатофункціональні професійні світлодіодні ліхтарики з кількома режимами, серед яких:

  • різний рівень освітлення - від 10 до 100%;
  • різні кольори - зелений, червоний і синій;
  • фокусування лука - дальній, розсіяний і точковий;
  • мерехтіння - SOS і стробоскоп.

Керування режимами відбувається за допомогою натискної кнопки. А радіус світіння керується головкою ліхтарика, що обертається.

Захист від води

Якщо плануєте використовувати ліхтарик на вулиці і навіть у складних умовах, тоді обов'язкова умова - наявність захисту від вологи. Можуть мати різний індекс захисту від вологи.

Наприклад, модифікації IPX4 буде достатньо, щоб витримати краплі від дощу без шкоди експлуатаційним характеристикам. Ліхтарики з індексом захисту IPX7 і IPX8 здатні занурюватися у воду на певний час - від 30 хвилин до 4 годин.

Комплектація

Світлодіодний ліхтарик може комплектуватися різними додатковими аксесуарами, наприклад, світлофільтр і дифузор.

З їхньою допомогою можна змінювати колір світлового потоку або спрямованість світла. Якщо ви купуєте мисливський ліхтарик, то можна поекспериментувати і спробувати світити червоним світлом - його не бачать багато тварин, тому мінімізується ймовірність злякати тварину.

У поході дифузором можете зробити світло розсіяним, повністю освітлюючи територію навколо себе або намет. Деякі моделі комплектуються різними кріпильними пристосуваннями, щоб експлуатація була більш комфортною.

Висновок

Якщо враховувати всі ці критерії, ви гарантовано зможете вибрати і купити світлодіодний ліхтарик, який відповідатиме вашим цілям, уподобанням і фінансовим можливостям. Не забувайте, що жоден якісний мисливський, туристичний і навіть побутовий ліхтарик не може коштувати дешево, тому довіряйте виключно відомим брендам.

Особливо, якщо планується використання в екстремальних умовах, адже від цього залежатиме не тільки ваш комфорт, а й життя. Фахівці нашого магазину завжди готові прийти на допомогу покупцям і вибрати відповідний світлодіодний ліхтарик.