Навігація

  1. ➡️ Поняття холодної зброї
  2. ➡️ Як переконатися в тому, що ніж не відноситься до холодної зброї
  3. ➡️ Що така холодна зброя?
  4. ➡️ Робимо висновки

 

У законодавстві України чітко обґрунтовано поняття, що стосуються носіння холодної зброї. До такого відносять деякі види ножів, що відрізняються розмірами, структурою, типом та іншими параметрами. Не всі різновиди можна віднести до заборонених, тому важливо знати, як їх відрізнити. У цій статті читач дізнається, який ніж він може придбати без негативних наслідків із правової точки зору.

холодна зброя це

Поняття холодної зброї

Відповідно до загальноприйнятого трактування, холодна зброя вважається такою, яка може завдати серйозної шкоди людському здоров'ю. Однак у різних ситуаціях навіть дрібні гострі предмети, що застосовуються як самооборона, можуть завдавати величезної шкоди, тому необхідно виділити це поняття. Офіційно до холодної зброї не можна зарахувати кухонний ніж, сокири, виделки та інші предмети інвентарю. До них також не належать метальні та бойові вироби.

У міністерстві внутрішніх справ України розробили спеціальні характеристики, які можуть визнавати певні ріжучі предмети як холодну зброю. При цьому враховуються такі параметри, як призначення, особливості та форма леза, вид клинка, форма конструкції, рівень зносостійкості. Також кримінальні фахівці під час огляду можуть враховувати можливий ступінь поразки. Для повної оцінки ножі та будь-які інші ріжучі предмети повинні вирушати на експертизу.

Як переконатися в тому, що ніж не відноситься до холодної зброї

У першу чергу прийнято звертати увагу на ДЕРЖСТАНДАРТ. У правових документах чітко регламентовано, з яких характеристик має виготовлятися ріжучий предмет. Крім того, ножі, які мають ручку завдовжки менше 70 мм, точно не будуть проблемними для власника з погляду закону. Вважається, що ручка невеликого розміру незручно використовувати як засіб ураження, тому її відносять до категорії безпечних. Ще один фактор – довжина клинка. Вона не повинна бути більшою ніж 90 мм. При цьому не можна вимірювати довжину по ширині долоні, а краще використовувати точні вимірювальні прилади. Таким чином, ці параметри вже можуть свідчити про те, що ножа можна носити з собою або використовувати в побутових цілях.

Якими ножами дозволяється володіти всім громадянам країни

Для того щоб дізнатися, який ніж вважається холодною зброєю в Україні і не зіткнутися з труднощами при спілкуванні з правоохоронними органами, кожна людина має знати про їх різновиди.

  • Ножи кухонні. Відповідно до законодавства їх можна застосовувати з метою різних господарських потреб, брати із собою на природу чи інші місця, які є загальнодоступними. Слід зазначити, що довжина кухонного ножа зазвичай не обмежується, при цьому умови їхньої експлуатації повинні суворо дотримуватися.
  • Ножі доладного типу. Помилковим є думка, що складні ножі є небезпечними та не дозволяються. Наприклад, кишенькові гострі предмети точно не завдадуть проблем власнику. Знову ж таки, їх довжина не повинна бути більшою, ніж 90 мм. Цей параметр, по суті, стає основним і визначає ступінь дозволу.
  • Ніж із фіксованим лезом. Конструкція відрізняється міцністю та надійністю, а її лезо закріплено в рукоятці. Виріб не відноситься до розряду небезпечних тільки в тому випадку, коли немає великих розмірів, про що вже було сказано раніше в цій статті.

Важливо розуміти, що законодавство України використовує термін “засіб для самозахисту”. У випадках, коли людині загрожує шкода здоров'ю або навіть смертельна небезпека, вона може застосовувати ніж більшого розміру для захисту. Однак використання такого предмета має бути пропорційним тій загрозі, яка очікується. Лабораторні дослідження кримінальних фахівців зроблять висновок щодо планомірності застосування такого ножа, що часто відбувається в індивідуальному порядку.

необхідно дозвіл на холодну зброю

Що така холодна зброя?

Холодна зброя – це засоби ураження, які здатні завдавати шкоди. До холодної зброї однозначно відноситимуться кинджали та шпаги, оскільки вони відрізняються великими розмірами і можуть завдати непоправної шкоди життю. При цьому у законі діють обмеження, а не повноцінні заборони. Наприклад, їх можна зберігати на території маєтку за умови наявності відповідного дозволу, проте застосовувати – не можна. Як колекційні екземпляри подібні види холодної зброї точно не нашкодять. Якщо ніж має розмір більше 90 мм, його вже належать до цієї забороненої категорії. При цьому необхідно мати ліцензовані документи, які допоможуть власнику позбутися багатьох проблем із законом, а саме – кримінальної відповідальності.

Велику популярність серед українців набирає тактичний ніж. Він є потужним і надійним інструментом, який застосовується в різних цілях, включаючи побутових. Крім того, без нього не можна обійтися під час полювання та риболовлі або виживання в умовах, близьких до екстремальних. За допомогою тактичного ножа власник отримує можливість не тільки різати предмети, а й рубати, обробляти дичину та усувати різні перепони. Однак з вибором предмета необхідно бути особливо уважним, оскільки деякі різновиди можуть зарахувати до холодної зброї. Для того, щоб придбати тактичний ніж, який не буде кваліфікований як небезпечний, враховуються такі фактори:

  1. Враховувати тип ножа. Затребуваними та перевіреними виробами є ножі Танто, Дроп Пойнт або Спір Пойнт. Вони мають різну форму клинка, а розміри зазвичай не перевищують офіційно дозволені параметри.
  2. Наявність виїмок для пальців та упори. Для того, щоб зручно використовувати тактичний ніж, необхідно звернути увагу на захист від зісковзування. Такий підхід допоможе використати інструмент за призначенням та не турбуватися про проблеми.
  3. Матеріали виготовлення. Найбільш популярними залишаються конструкції з композитів, титану і навіть пластику. При цьому матеріалом виробництва клинків часто стає сталь нержавіючого типу.
Таким чином, тактичні ножі не можна віднести до розрядів холодної зброї, якщо вони використовуються за прямим призначенням або з метою самооборони. Однак необхідно навчитися правильно їх вибирати, мати досвід у застосуванні та звертати увагу на форму виробів. Якщо у покупця немає досвіду щодо підбору – краще звернутися до знаючої людини або спеціаліста магазину для отримання детальних консультацій.

Робимо висновки

Виходячи з отриманої інформації можна зробити висновок про те, що далеко не всі ножі відносяться до холодної зброї. Завжди необхідно враховувати діаметр і тип конструкції, а також не забувати про матеріал та форму виробництва. Щоб не нарватися на неприємності, досвідчені фахівці радять віддавати перевагу складним чи тактичним інструментам у гранично допустимих габаритах. Також не зайвим стане звернення до законодавчих документів перед покупкою, щоб напевно переконатися у наявності дозволу.