Навігація
- ➡️ Типи тканини та принципи підбору одягу для походу
- ➡️ Розмір та довжина одягу в поході
- ➡️ Забарвлення похідного одягу
- ➡️ Вага одягу
Походи не прощають помилок, які допускаються новачками. Нерідко з них повертаються застудженими, зі звезеними долонями, забитими місцями, а часом і з вивихнутими кісточками. Все це через неправильний підбір одягу та взуття. Зважаючи на це варто знати, як одягнутися в похід, щоб це було зручно, безпечно та стильно. адже гарні фото теж потрібні.
Типи тканини та принципи підбору одягу для походу
Принцип “все натуральне – добре” у поході не працює. Бавовна та інші натуральні тканини хоч і “дихають”, зате активно вбирають піт і дощову воду. Товсті нитки довго сохнуть, а тривалий контакт тіла з мокрою білизною призводить до подразнення. Коли повіє вітер, у сирому одязі буде неприємно, можна швидко захворіти.
Найкраще на тіло надягати термобілизну. Це легкий, синтетичний, функціональний одяг, що швидко вбирає вологу і віддає її назовні. Коли на вулиці стає холодно, термобілизна блокує вихід тепла за рахунок складного плетіння ниток, що утримують повітря. Візьміть у похід футболку з довгими рукавами із термобілизни, а також кальсони.
Далі застосовується принцип одягу шарами. Немудро в похід одягати лише футболку та куртку. Під час сходження на крутий підйом спина намокне, стане жарко, ви захочете зняти куртку. На вершині сильний вітер. У поєднанні з мокрою футболкою це призведе до застуди. А якщо піде дощ, тоді ви будете ще мокрішим за – там уже й до запалення легень недалеко.
Тому поверх термобілизни одягаються такі шари:
- флісова тонка кофта;
- похідні штани;
- пуховий светр;
- мембранна куртка з капюшоном;
- мембранні штани.
Спотілі – можна зняти флісову кофту та светр, залишитися в мембрані, яка не дасть вітру вас продути. Замерзли – одягли пуховий светр, який буде сухий, оскільки вся волога поки що у флісовій кофті. Мембрана не дозволить дощу вас намочити і чудово відводить вологу від тіла у зовнішнє середовище. Дійшли до місця стоянки, всі висушили і завтра знову в дорогу. Наявність чотирьох шарів дозволяє гнучкіше підлаштовуватися під температуру навколишнього повітря, опади та власне тіло.
Рада! Дощовик у поході підійде лише для коротких туристичних маршрутів із широкими стежками. Якщо пробиратися в ньому через лісову хащу, він швидко порветься і перестане виконувати свою функцію.
Розмір та довжина одягу в поході
Не надягайте в похід занадто вузький одяг, що облягає. Вона натирає у певних місцях. Ще такий одяг сковує рухи, а в лісі чи в горах нерідко доводиться високо задирати ногу, щоб влізти на камінь, перестрибувати по камінню, долаючи гірський струмок. Тому для походу підходить одяг типу Normal Fit, але не Slim Fit.
Важливо! На шляху зустрічатимуться чагарники, які подряпають ноги та руки. Не надягайте шорти з футболкою! Використовуйте одяг, який добре закриває кінцівки.
Захищаємо руки
Оскільки лісова доріжка може звиватися то вгору, то вниз, доводиться хапатися за гілки, щоб подолати важку ділянку. У горах стежки нерідко проходять поруч із урвищем, а часом доводиться буквально дертися вгору по камінню. Від цього збиваються руки, можна звести шкіру. Від трекінгових ціпків натирає мозолі. Для захисту рук використовуйте тонкі рукавички.
Подорож зимовим лісом або горами пов'язана зі швидким промоканням рукавичок, оскільки доводиться братися за гілки та камені в снігу. Тоді візьміть рукавички водонепроникні, які допоможуть зберегти температурний комфорт.
Захищаємо ноги
У поході одна з найчастіших травм – це вивих кісточки. Нога невдало стає на камінь, повертається і отримує травму під вагою людського тіла. Іти далі боляче. А якщо гурт уже пішов далеко від селища, то назад теж йти неможливо. Це створює серйозні проблеми. Але такого не станеться, якщо одягнути черевики з високим підйомом, що захоплює гомілковостоп. Особливо важливим є таке взуття в горах. Тоді ви не станете тягарем для групи, і не піддасте весь захід ризику.
Подорожі взимку пов'язані зі швидким намоканням ніг. Спочатку сніг засипається через верхній борт взуття, а вже потім і сама шкіра, повністю промокнувши, починає пропускати воду. Тут не захворіти допоможуть водонепроникні шкарпетки >. У них буде комфортно як у мороз, так і у відлигу. А черевики ви зможете висушити біля вогнища на привалі або ввечері на грубці в будинку.
Захищаємо голову та очі
У поході обов'язково повинен бути головний убір. Це може бути капелюх, кепка, бейсболка. Бандана зійде, але вона не має козирка, що захищає від сонця. Мета головного убору – не дати сонячним променям напекти вам голову. При дрібному дощі, коли одягати капюшон не хочеться (він обмежує оглядовість, швидше запотіють окуляри з діоптріями), капелюх захистить волосся від намокання. Не забудьте про сонцезахисні окуляри. Вони закриють ваші очі не тільки від ультрафіолету, але й убережуть від пилу при різких поривах вітру, а іноді й від удару гілкою.
Забарвлення похідного одягу
На відміну від мисливців, не варто вибирати одяг для походу в камуфляжному забарвленні. Маскування тут не потрібне. Якщо ви втратитеся в лісі або випадково зірветесь з крутого схилу і покотитеся вниз, в яскравому одязі вас буде легше знайти в густій рослинності. Коли група зіб'ється з маршруту, рятувальники зможуть швидше помітити вас з повітря, якщо на вас будуть яскраві куртки: жовті, червоні, помаранчеві, блакитні. Такі забарвлення добре видно як серед зелені, так і на тлі снігового покриву та сірого каміння. До речі, фото в яскравому одязі теж виходять яскравішими.
Вага одягу
При виборі одягу для походу враховуйте його масу. Занадто важкі штани, светр створять зайве навантаження для організму. А ще доведеться тягнути туристичний рюкзак, намет, спальний мішок, воду та ін. Останні кілька років виробники трекінгового та іншого спортивного одягу наголошують на зниження ваги екіпірування. Можна знайти штани та куртку, що важать всього по 200-300 г, але які чудово зберігають тепло.
Рада! На дорогу назад візьміть із собою чисту футболку, шкарпетки, труси. Можливо, випрати і висушити свої речі в похідних умовах так і не вдасться, зате в поїзді чи автобусі ви почуватиметеся комфортніше.
Тепер ви знаєте, як правильно підібрати одяг у похід, щоб він був зручним, захищав від негоди та інших негативних факторів. Великий вибір одягу для туризму представлений в інтернет-магазині Ліхтарики.