Навігація
- ➡️ Кількість опорних ніжок
- ➡️ Спосіб кріплення
- ➡️ Матеріали виконання та вага
- ➡️ Висота
- ➡️ Кількість регулювань
- ➡️ Виробник
Сошки – це упори, що закріплюються в передній частині гвинтівки, карабіна та іншого типу довгоствольної зброї. Вони забезпечують підтримку ствола, знімаючи навантаження з руки. Завдяки такій опорі підвищується точність стрілянини. Затребувані сошки при полюванні із засідки, коли ціль знаходиться на великій відстані і потрібне тривале вичікування і швидка готовність до пострілу. Ще сошки використовують для спортивного снайпінгу та пейнтболу, а також у військових цілях. Якщо ви зацікавилися цим видом аксесуарів для зброї, давайте розберемося, як правильно вибрати сошки.
Кількість опорних ніжок
Сошки для гвинтівки можуть мати одну, дві чи три ніжки. Це визначає стабільність опори та сфери використання:
- Моноподи. Оснащені єдиною стійкою, часто телескопічного типу. Призначені для стрілянини стоячи. Відрізняються компактністю у складеному вигляді. Дають велику маневреність для зброї, проте мимоволі нахиляються вліво та вправо, тому точність стрілянини менша в порівнянні з іншими видами.
- Біподи. Найпоширеніший тип сошок. Найчастіше випускається для стрільби з положення лежачи або для настільного розташування та стрільби сидячи, якщо йдеться про тактичне застосування в умовах міста. Дві стійки забезпечують стабільне утримання зброї, сприяють точній стрільбі.
- Триподи. Мають три опорні ніжки. Служать гарною опорою на будь-якій підставі, навіть нерівній. Призначені для стрілянини стоячи. Але важать більше за інші варіанти і більше за габаритами.
Ще в аксесуари для зброї входять ручки-сошки. Це додаткова коротка ручка, що прикріплюється на планку Пікатінні. З корпусу висувається дві ніжки, що слугують V-подібним упором. При необхідності їх можна засунути та користуватися пристроєм як ручкою. Залежно від особливостей використання гвинтівки чи рушниці вибирайте конструктивний тип сошки.
Спосіб кріплення
Вибираючи сошку для полювання, спорту або тактичних завдань, важливо визначитися зі способом кріплення. Залежно від цього потрібно придбати певний перехідник або обійтися без нього. Серед найпоширеніших варіантів:
- На планку Пікатінні. Найпопулярніший спосіб. Багато виробників випускають свої аксесуари для зброї саме під кріплення на планку, тому здебільшого вийде обійтися без адаптера.
- Під антабку. Якщо ваша зброя має петлі для фіксації ременя, до них підійдуть сошки на антабку. Це також дозволить обійтися без перехідника.
- M-LOK. Спеціальний кронштейн з двома захватами та монтажним отвором. Продовження системи MOE. Замість замкових щілин застосовуються пази та Т-подібні вушка. Оскільки адаптер має однакову ширину по всій довжині, це розширює варіанти встановлення сошок.
- ARCA Swiss. Американський варіант швидкознімного кріплення на рейку. Дозволяє за лічені секунди встановити або зняти сошки.
Варто знати! Сошки з адаптером під планку відрізняються найбільшим захопленням площею, що забезпечує надійну фіксацію.
Матеріали виконання та вага
Сталеві сошки міцні, довговічні, але важкі. Ще, якщо фарба облізе, вони почнуть іржавіти. Підходять для потужної зброї та стаціонарного використання. Алюмінієві – легені, не піддаються корозії. Важать близько 300 г. Оптимальний варіант за ціною та якістю. Універсальні у використанні для різного роду зброї, переміщення та стаціонарного використання. Пластикові сошки – найлегші, але менш міцні. Підійдуть для пейнтбольної гвинтівки чи пневматики.
Висота
Висота сошки визначає можливість стрільби з рук стоячи, з колін або в положенні лежачи. Добре, щоб висота регулювалася з допомогою телескопічного вильоту. Це розширює варіанти використання. При цьому варто пам'ятати про мінуси та плюси способу регулювання. Плавне висування дозволяє точніше налаштувати положення гвинтівки на нерівній основі. Але коли потрібно швидко виставити зброю, відстріляти і рухатися далі, регулювання займе час. Ступінчасте налаштування виконується за секунду, але на нерівному грунті стовбур буде завалений ліворуч або праворуч. Тому при подальшому виборі потрібно враховувати кількість налаштувань конкретної моделі.
Кількість регулювань
Серед можливих варіантів регулювань бувають:
- Гойдалка. Допомагає виставити горизонт при розміщенні на нерівній підставі, компенсує різницю довжини стійок, якщо вони не мають ступінчастої фіксації вильоту.
- Обертання по осі. Дозволяє вести ціль, що рухається, і вичікувати зручний момент для стрілянини.
- Зміна кута стійок. Забезпечує нахил стовбура вперед або назад, допомагає занизити його розташування далі, ніж дозволяє функція втягування опори.
- Складання сошок. Необхідно для швидкого згортання опорної частини без зняття аксесуарів зі зброї. Зручно для швидкого розгортання на новій позиції.
Важливо, щоб наявні рухомі частини працювали плавно, але без люфту. Це забезпечить потрібну жорсткість та безшумність.
Спаде можливість зняття гумових протиковзних накладок. В одних виробників вони просто виймаються з будівництв, а в інших –. потрібно викрутити гвинти. Натомість замість гумових п'ятак можна вставити товсті голки, щоб надійніше фіксувати упор на дерев'яній основі.
Виробник
Вибираючи сошки для гвинтівки або автомата, приділіть увагу не тільки функціоналу, але й поцікавтеся брендом. Товари світових лідерів зазвичай якісніші, функціональніші, служать довше. Серед перевірених фірм: Magpul (США), Leapers (США), MDT (Канада), Harris (США).
Хоча адаптери дозволяють встановити вибрану сошку на практично будь-який вид зброї, можна скористатися підбором саме під свою модель карабіна, гвинтівки, автомата. Так роблять майстри. Любителі можуть вибрати одну сошку та кілька перехідників, щоб переставляти її на різні моделі в арсеналі. Великий вибір сошок представлений у магазині Ліхтарики. Тут товари відомих брендів, широкий діапазон цін, є досвідчені менеджери, які допоможуть з вибором.