що таке тактичний ніж

Навігація

  1. ➡️ Що таке тактичний ніж
  2. ➡️ Особливості тактичних ножів
  3. ➡️ Як вибрати тактичний ніж для ваших потреб

 

Сьогодні тактичний ніж використовується у багатьох сферах нашого життя. Адже це кращий інструмент для використання в екстремальних умовах, у тому числі військовими та рятувальниками. Сучасний ніж тактичний відрізняється особливою конструкцією та ергономічним дизайном. Активно використовують такі інструменти для самооборони, у процесі виживання на дикій природі, для приготування багаття та інших дій.

Що таке тактичний ніж

З технічної сторони, це складний фіксований ніж. Вперше вони з'явилися на початку 20 століття. Головною метою розробки таких інструментів було забезпечення військових, особливо під час Другої Світової Війни. Такий різець винайшов британський військовий Вільям Ферберн.

Ці прилади активно використовували британські військові, у тому числі командос і десантники. Пізніше 60-х років минулого століття тактичні ножі почали застосовувати під час В'єтнамської війни піхотинці США.

З плином часу конструкція та матеріал вказаних клинків активно змінювалися. Також розширився діапазон застосування цього знаряддя. Сучасні багатофункціональні леза можна використовувати й у цивільному житті, зокрема для:

  • приготування їжі;
  • туризму;
  • під час спортивних змагань, у тому числі з тактичного орієнтування у просторі.

Особливості тактичних ножів

Найкращі тактичні ножі мають міцну конструкцію, ергономічний дизайн та деякі додаткові функції. Детально технічні характеристики такого знаряддя розглянемо далі.

Зазначені клинки виготовляються з високоякісних матеріалів, у тому числі з нержавіючої чи з вуглецевої сталі. Таким чином забезпечується їх довговічність у використанні та стійкість до появи корозії.  

Завдяки ергономічній ручці клинка забезпечується його надійне зчеплення з рукою. Як правило, держак клинка має антиковзку поверхню, бо виготовляється з гуми чи з мікарти.

Тактичні ножі можуть містити у своїй конструкції наступні додаткові елементи:

  • вбудований розбивач скла;
  • зубчасте лезо;
  • ріжучу кромку;
  • інструмент для відкривання пляшок.

Деякі тактичні клинки комплектуються спеціальним чохлом з кевлару чи з нейлону. Він необхідний для зручного транспортування та зберігання зазначеного інструменту.

як вибрати тактичний ніж

Тип конструкції фіксований чи складаний?

Вибір тактичного ножа починається саме з вирішення цього моменту. Руків’я таких аксесуарів приблизно однакове за своїми технічними даними, вся різниця полягає у лезі.

Фіксовані різці тактичного призначення активно використовуються у ситуаціях, де вкрай важливими параметрами будуть витривалість та надійність спорядження. Прикладом будуть військові ножі. Вони також можуть використовуватися для кемпінгу, а також для проведення певних тактичних операцій.

Складні ножі відрізняються зручністю для повсякденного користування та виконання рутинних завдань. Їх головними ознаками є мобільність та компактний розмір.

Фіксоване лезо

Має суцільну конструкцію. Набагато міцніше та витриваліше від складеного. Форма та довжина виробу можуть бути різними. Відрізняється простотою у використанні та легким очищенням.

Складене лезо

Ця модель відрізняється компактними габаритами та портативністю. Ножі зі складеним лезом легко носити навіть в маленькій кишені чи на поясі. Вони зручні для повсякденного використання. Завдяки складній конструкції клинок можна скласти, чим зменшити ризик випадкового порізу під час його транспортування.

Тип леза: розбираємося в особливостях заточування

Перед тим, як обрати найкращий тактичний ніж, не зайвим буде розглянути особливості заточування його леза. Адже воно може використовуватися абсолютно для різних завдань, як зазначалося раніше.

Основні типи заточування розглянемо далі.

Пряме

Відрізняється прямим краєм та рівною поверхнею до леза. У переважній більшості сучасних тактичних різців використовується саме цей тип заточування. Ця технологія забезпечує рівний і точний розріз, а також не потребує особливого догляду за лезом.

Скандинавське

Необхідне для виготовлення леза з високою міцністю. Його просто заточити навіть в польових умовах. оптимальний варіант для виготовлення тактичних ножів, у тому числі їх моделей для кемпінгу.

Двостороннє

Відрізняється симетричним заточування леза з обох його сторін. Вироби з таким матеріалом мають особливу гостроту та міць.

З використанням увігнутого профілю

Назва процесу заточування походить від зовнішнього вигляду леза, адже воно має увігнутий профіль. Крайка стає тонкою й гострою, завдяки цьому, ножі даного типу можуть розрізати різні матеріали, у тому числі дерево й метал. Головна перевага такого процесу заточування полягає в отриманні надзвичайно гострого леза.

Конвекційне

Лезо у цьому випадку має опуклий профіль. Його крайка виходить ширшою та товстішою. Відрізняється міццю та гостротою. Ножі з даним типом заточування підійдуть для виконання важких завдань, у тому числі для розрізання товстої деревини.

Який тип обрати та чому

Щоб розібратися у тому, як вибрати тактичний ніж з огляду на формат його заточування, треба визначити його цільове призначення.
Для щоденного використання оптимальним рішенням буде придбати ножі з двостороннім та прямим заточуванням.

Для військових підійдуть клинки з лезом, яке було заточено по скандинавському чи конвекційному формату.

Форма клинка та його особливості

Спадний

Відрізняється пологим спадом від обуха до кінчика леза. Універсальний у застосуванні. Кінчик леза широкий та міцний. Оптимальний варіант для кемпінгу та полювання. Може не лише розрізати предмети, але й виконувати сколювальні функції.  

Зрізаний

Верхня частина леза різко зрізана ближче до її кінчика. Підходить для проведення кропітких завдань з дрібними деталями, у тому числі для нарізки чи для різьблення.

Танто

Відрізняється міцним кінчиком з кутовою лінією заточування. Це нагадує однойменний японський ніж, звідки й походить назва форми. Оптимальний варіант для використання під час самооборони (приклад: ніж для зсу), виконання тактичних завдань. Відрізняється міцністю кінчика та здатністю прорізати навіть тверді матеріали.

У вигляді списа

Це симетричний з обох сторін клинок. Підходить для використання у бойових операціях військовими. Може похизуватися балансом між здатністю різати та колоти.

Овальний

Мая пряму лінію заточування та закруглений обух. Кінчик леза у цьому випадку тупий, тому такий ніж безпечний для використання. Ножі з цією формою леза підходять для нарізання продуктів, для зняття ізоляції з дроту, для розрізання плоских матеріалів.

Піднятий клинок

Це клинок з дещо піднятим кінчиком та великою площею заточування. Поширений варіант у мисливських ножах. Оптимальне рішення для нарізки та обробки м’яса.

найкращі тактичні ножі

Матеріал клинка: 3 головні якості тактичного леза

Щоб на 100% зрозуміти що таке тактичний ніж, треба розібратися з головними перевагами матеріалу його клинка. Це твердість, стійкість до корозії та здатність довгий час утримувати гостру структуру.

Твердість визначає стійкість матеріалу клинка до деформації. Сьогодні мають попит тактичні ножі зі сталі високої твердості, у тому числі з D2, VG-10, S30V. Твердість цих матеріалів визначається понад 58 HRC (Hardness Rockwell Scale — одиниця вимірювання).

Щодо стійкості до корозії, тактичні ножі довговічні й надійні. Їх без проблем можна піддавати впливу води, солі та хімічних речовин. Оптимальним рішенням буде придбати ніж з нержавіючої сталі 440C, 154CM чи з AUS-8.

Здатність до утримання гостроти важлива. Адже у будь-який момент тактичний ніж може знадобитися для виконання різних завдань. Гострота леза довгий час залишаються у клинках, виготовлених з вуглецевої сталі.

Матеріал руків’я: ергономіка понад усе

Зручність під час використання тактичного ножа є одним з найголовніших факторів, на який звертають увагу переважна більшість покупців такого знаряддя. На цей показник впливають ергономіка руків'я та матеріал з якого воно виготовлене.

Часто руків'я для клинів зазначеного типу виготовляють зі склотекстоліту. Це міцний матеріал, поверхня якого не дозволяє ковзати по ньому навіть в умовах підвищеної вологості.  

Також не поганим варіантом буде руків'я з мікарти. Це приємний на дотик та легкий матеріал, який відрізняється ще й міцним зчепленням. Він здатний вбирати у себе вологу.

Термопластик також є гарним рішенням для виготовлення руків'я тактичного ножа. Він відрізняється надійністю, тривалим терміном використання. Але зазначений матеріал може пошкоджуватися та деформуватися під дією спеки.

Ергономіка руків'я також має величезне значення при виборі багатофункціонального клинка. Адже таке знаряддя повинно зручно лежати у руці, щоб його користувач не відчував втому навіть при короткотривалому використанні. Також цей фактор важливий з погляду здійснення контролю над ножем.

Від правильно підібраного матеріалу та форми руків'я залежить зручність та безпека використання ножа.

Як вибрати тактичний ніж для ваших потреб

Отже, тактичний ніж це багатофункціональний та зручний у використанні виріб. При виборі такого інструменту рекомендовано звернути увагу на його тип руків'я, матеріал з якого воно виготовлене, та на різновид сталі для леза.

Обирати багатофункціональний тактичний ніж варто також з урахуванням форми клинка. У цілому процес вибору цілковито залежить від потенційних потреб користувача. Адже треба розуміти для яких конкретно цілей буде використовуватися клинок.

У будь-якому випадку цей виріб повинен бути з міцним та гострим лезом, зручним для тримання в одній руці руків’ям, а також з чохлом для транспортування різця у комплекті. Його можна використовувати особисто, чи як подарунок для товариша, колеги, або для близької людини.

Для повсякденного носіння з собою військовим підійде складаний ніж з універсальною формою клинка.

Для кемпінгу оптимальним рішенням буде ніж з фіксованим та широким лезом.

Для самооборони підійде складаний ніж з коротким лезом.

Кінцева вартість виробу буде залежати від його характеристик та матеріалу виготовлення руків'я та сталі.

Денис Лавріненко

Автор статті: Денис Лавріненко

Дата публікації: 07 жовтня 2024 року