Навігація
- ➡️ Лук або арбалет
- ➡️ Легкість навчання
- ➡️ Стрільба з коня
- ➡️ Необхідність фізичної підготовки
- ➡️ Швидкість перезарядки
- ➡️ Вага та розміри
- ➡️ Забійна сила
Тим, хто хоче освоїти стрільбу стрілами, нерідко доводиться обирати між луком чи арбалетом. Така зброя має подібності та відмінності, які важливо знати, залежно від цілей та сценаріїв використання. Розбір переваг, а також порівняння особливостей виділення різниці допоможе вибрати найкращий варіант для себе, щоб стріляти на полюванні, під час спортивних змагань або для розваги.
Лук або арбалет
Конструктивно лук – це вигнута палиця з тятивою. Натягування тятиви призводить до подальшого згинання плечей, збільшуючи енергію при відпусканні. Луки використовувалися для полювання майже від появи людства. Згодом вони були доопрацьовані прицілами, стабілізаторами та іншими пристроями, що підвищують точність стрільби. Потім з'явилися блочні луки. Вони збільшили потужність та дальність пострілу, а також скоротили габарити конструкції. Зараз із лука можна точно стріляти на дистанції до 100 м. Але при звичайному використанні цю відстань скорочують до 25-30 м.
На відміну від лука, арбалет з'явився багато років, приблизно в V столітті до н.е., в Греції. Через кілька століть у Китаї теж здогадалися помістити лук на поперечну балку та закріпити натяг тятиви. Ця ключова різниця знімала напругу з рук стрільця і дозволяла краще прицілюватись, стріляти далі. Потім конструкцію оснастили блочками, що теж зробило її потужнішим і компактнішим. Проведемо порівняння за основними моментами використання та характеристиками, що допоможе вибрати оптимальний варіант для себе.
Легкість навчання
Навчання стрільбі з лука включає такі важливі моменти:
- Необхідно навчитися вставляти стрілу строго на спеціальну поличку, а її кінець прикладати до тятиви на позначену мітку. Це забезпечує постійне становище снаряда.
- Для захисту пальців надягають напальчник чи рукавичку.
- Залежно від дистанції стрільби вибирається місце на тятиві, яке відбувається натягування. Чим коротша відстань до мети, тим нижче кінця стріли опускається рука.
- Лук піднімається так, щоб хвостовик виявився навпроти ока. Так здійснюється прицілювання.
- При натягуванні рука заводиться під вилицю.
- Потрібно домогтися поєднання лінії хвостовика та наконечника, після чого наконечник стріли наводять на ціль.
- Тятиву відпускають, що вивільняє стрілу для польоту.
Чим сильніше натягується струна, тим потужнішим є постріл і далі летить снаряд. Але це потребує м'язової напруги. Деякі стрілки навіть затаюють дихання в момент прицілювання та відпускання тятиви, щоб скоротити фактори, що впливають на траєкторію польоту.
Стрільба з арбалета відрізняється тим, що положення стріли передбачено виробником із заводу. Користувачеві не потрібно шукати позначки на струні, вибирати місце, де взятися рукою та ін. Утримання натягнутої тятиви відбувається за рахунок фіксатора із запобіжником. Рука стрілка у своїй розслаблена, можна спокійно прицілитися. Потужність пострілу залежить від людини.
Стрільба з коня
Щоб урізноманітнити навички поводження з метальною зброєю, деякі вирішують застосовувати її з коня. Оскільки правильна посадка на коні передбачає лише утримання ногами (руки потрібні лише управління), вийде ненадовго відпустити поводи для прицілювання і пострілу. Це значно підвищує складність, оскільки до всіх особливостей стрільбу додається ще й трясіння.
Застосування арбалета з коня зручніше, оскільки не потрібно займати особливу позу, скорочується час на встановлення стріли і зведення тятиви. Однак перезарядку зробити складніше, сидячи на коні. Доведеться зійти з нього на землю.
Необхідність фізичної підготовки
При роботі з луком задіяні м'язи рук, плечей та спини. Що далі відстань до мети, то більше має бути зброя і сильніше натягнута тятива. Прицілювання займає час, протягом якого необхідно зберігати стабільний натяг струни. Після 5-10 пострілів м'язи втомлюються, що позначається на точності подальшої стрільби. Тому для використання лука доведеться більше тренуватися, щоб руки та спина звикли.
Перезаряджання арбалета вимагає також фізичних зусиль з натягування тятиви. Але відбувається це за допомогою спеціального пристрою, на яке впливають двома руками. Тому загальне навантаження знижується. На точність самого пострілу та дальність це не впливає, адже потім тятиву у натягнутому стані утримує механізм зброї.
Швидкість перезаряджання
Тут явна перевага у лука. Швидкість перезаряджання стріли залежить від спритності користувача. Деякі досягають продуктивності – два постріли за секунду. Але це за короткий проміжок часу. Після серії пострілів руки втомлюються і падає швидкість. Використання сучасного арбалета зі спеціальним натягувачем дозволяє зробити до 6-7 пострілів за хвилину.
Вага та розміри
Класичний лук буває в довжину до 1,2-1,3 м. Блокові конструкції коротші - 60-90 см. Важать вони до 1,5 кг. По ширині плечей арбалети компактніші – не більше 1 м, а блокові – ще коротші. Однак за рахунок поперечної частини загальні габарити більші. Вага зброї може сягати 3 кг.
Убивча сила
Забійна сила лука рідко перевищує 18 кг. А частіше вона менша – близько 11 кг. Арбалети можуть стріляти із забійною силою до 83 кг, але поводження з ними потребує підвищеної уважності для безпеки.
Провівши порівняння лука та арбалета можна зробити висновок. Для покращення фізичної форми, спорту та розваги краще лук. Йому віддають перевагу там, де потрібна висока швидкість. Для полювання, де важлива влучність, потужність, велика дальність, мінімальна кількість рухів перед пострілом та вміння тримати паузу – краще арбалет. Купити обидва види зброї та аксесуари до них можна у нашому інтернет-магазині Ліхтарики.