Навігація
Кожен мисливець, крім рушниці чи гвинтівки, повинен мати мисливський ніж. Конструктивно чи за характеристиками він відрізняється від ножа для риболовлі чи інших завдань. До вибору потрібно підходити усвідомлено, оскільки непридатний меч може швидко зламатися або затупитися. Нижче наводяться поради, що допомагають підібрати найкращий мисливський ніж за формою та матеріалами.
Критерії вибору правильного мисливського ножа
На полюванні ножем доводиться зрізати гілки, щоб розчистити огляд при облаштуванні лежання. Коли дичину спіймано, потрібно перерізати артерію, щоб спустити кров. Якщо полювання триває кілька днів, то на місці доводиться знімати шкіру, розрізати сухожилля, щоб обробити тушу та правильно обробити для збереження. Під час стоянки мисливського табору ніж використовується для приготування їжі, включаючи нарізку філе, різання овочів та ін. Придатний інструмент для облаштування місця під привал, щоб прибрати гілки, що заважають, зробити навіс. Враховуючи багатозадачність, розглянемо, які види та форму ножів вибрати для такого використання.
Форма та тип клинка
Мисливський ніж може бути з фіксованим мечем або складаним. Обидва види підходять, якщо мають достатню міцність сталі та довжину робочої частини, про що наводиться інформація нижче. За формою клинка варто вибирати такі варіанти:
- Drop-Point – найуніверсальніший тип. Він найкращий як для різання, так і для проколювання шкіри. Добре рубає сухожилля, а якщо є насічка біля основи, то можна перерізати тверді матеріали, збільшивши силу натиску.
- Clip-Point – найпопулярніша форма серед мисливських ножів. Має прогин від обуха до вістря, завдяки якому підвищуються проникні властивості. З ним дуже зручно знімати шкіру з тварини.
- Trailing-Point – наконечник розташований вище лінії обуха. Це зручний інструмент для проколів, випаровування туші.
Варто знати! Спеціально для мисливців роблять форму кінчика Gut-Hook, оснащену додатковим зворотним гаком. Його призначення – швидке розрізання шкіри без пошкодження підшкірних тканин.
Тип сталі
Активне використання клинка та його зіткнення з твердими матеріалами потребує підвищеної міцності. При цьому метал не повинен бути перенасичений вуглецем, інакше разом із твердістю прийде крихкість, а виправити в лісі обламаний кінчик важко. Якщо передбачається одноденне полювання, то після закінчення мисливець зможе повернутися додому і заточити ніж. У такому випадку достатньо стали 440С. Це один із найпоширеніших варіантів і доступних за ціною. Нерідко мисливці роблять вибір на користь сталі 8Cr13Mov. Вона має твердість 56-59 HRC, вона легко правиться, а за рахунок легування хромом і молібденом не іржавіє.
Найкращу міцність показує запатентована порошкова сталь AR-RPM9. Вона відмінно чинить опір корозії і довго тримає заточування завдяки твердості 59-61 HRC. Якщо вам потрібен надійний варіант, вибирайте AUS10A. До складу металу входить кремній та нікель, що надають йому твердості 58-60 HRC, а молібден забезпечує необхідну пружність, щоб уникнути відколювання частини кромки при зіткненні з кісткою.
Рукоятка ножа
Дерево виглядає красиво, але потребує додаткового догляду. Ще така ручка може розколотися під час падіння на камінь. Щоб підібрати дійсно надійний варіант, дивіться на товари з накладками карбоновими або з матеріалу G-10. Вони не лопаються, витримують різні перепади температури, практично не горять. Важливим є ергономічний хват і передній упор, що не дозволяє руці зіскочити при проколюванні туші.
Танг
Танг – це хвостовик у ножів із фіксованим лезом. Він може бути повним, середнім чи коротким. Найкращий варіант – повний танг. Тоді у вас буде суцільнометалевий ніж, готовий до великих навантажень. Допускається частковий танг, що сприяє зниженню ваги конструкції, але тоді потрібно розумне використання, щоб не зламати клинок у ручці.
Піхви
Носити нескладний мисливський ніж краще в піхвах. Так він буде завжди під рукою і не завдасть шкоди, якщо користувач спіткнеться та впаде. Шкіряні піхви виглядають добре, але матеріал може розбухнути від вологи. Оптимально – пластикові піхви, які міцні, не схильні до впливу навколишніх умов. Добре, щоб у них були додаткові функції, наприклад, стропоріз та кресало.
Якої довжини має бути мисливський ніж?
EDC ножі з довжиною 80-90 мм для полювання не підійдуть. Це добрі ножі для збирання грибів. Мисливцям варто вибирати версії з мечем від 108 до 190 мм. Це оптимальний розмір, щоб використовувати інструмент для розпарювання та оброблення, а також побутових завдань на привалі. Більші ножі вже будуть важкими та громіздкими для носіння.
Купити складні версії та мисливські ножі з фіксованим клинком в Україні можна в нашому інтернет-магазині Ліхтарики. Щоб отримати допомогу у виборі, зателефонуйте менеджерам.