Навігація
- ➡️ Навіщо потрібен ніж на рибалці?
- ➡️ Який купити ніж для риболовлі: особливості конструкції та матеріалів
- ➡️ Типи рибальських ножів
- ➡️ Де купити ніж для риболовлі?
На риболовлю необхідно брати снасті (вудку, спінінг, сіті та ін.), рибальський стілець, засоби захисту від комах та ніж. Останній – це не просто будь-який клинок, а спеціальний рибальський ніж, що відповідає своєму призначенню. У цій статті розглядається, якої форми має бути ніж для риболовлі, з яких матеріалів необхідно вибирати клинок та рукоятку. Поради допоможуть розібратися у видах та особливостях такого аксесуара, щоб потім вибрати найкращий варіант для себе.
Навіщо потрібен ніж на рибалці?
Перш ніж приступити до вибору рибальського ножа, необхідно розуміти, для яких завдань він використовуватиметься. Знаючи, з якими матеріалами та роботою доведеться зіткнутися клинку, а також в яких умовах він буде експлуатуватися, стане ясніше, яка форма та види ножів краще підійдуть. Ось лише деякі особливості використання ножа на риболовлі.
Перерізання волосіні
При закиданні спінінга волосінь може заплутатися. Це відбувається особливо з використанням легких блешень, а також при невдалому виборі місця на березі, наприклад під деревами. Тоді рибалці потрібно відрізати заплутаний клубок і перечепити блешню з гаком. При виведенні риба може завести шнур за корч, різко смикнути його, що призводить до урвища. Тоді ніж потрібний для ремонту снастей. Тут важлива гострота леза, адже товсті плетені шнури досить міцні.
Підготовка підгодовування
Для коропових та фідерних вудилищ потрібна підготовка підгодовування. Це спеціальна суміш, яка своїм ароматом привертає увагу риби. Її закладають у годівниці або розкидають над місцем, куди закидатимуться сіті, фідер. Досвідчені рибалки готують підгодовування з каші, а також з гороху, кукурудзи, макухи інших продуктів. У зв'язку з цим кінчик ножа повинен бути гострим з маленьким кутом, щоб при необхідності розколоти пласт макухи або підробити бобові.
Очищення та філірування
На риболовлі з ночівлею частина улову нерідко використовується для вживання в їжу. Рибу очищають від луски, відрізають голову та хвіст із плавниками. Якщо хочеться приготувати філе на решітці, потрібно вирізати кістки. Для цього потрібен міцний клинок, лезо якого не затупиться від зіткнення з щільними матеріалами.
Підготовка місця для розбиття табору
При розбивці табору ніж може використовуватися для зрізання гілок для спорудження навісу або розчищення місця від чагарників для встановлення намету. Необхідний інструмент для рубки дров. Тут у пріоритеті збільшена вага ножа для ударів, що рубають, і товстий обух, щоб бити зверху палицею, розколюючи поліни для багаття.
Який купити ніж для риболовлі: особливості конструкції та матеріалів
Як бачите, ніж для риболовлі чимось поєднує завдання ножа для полювання, але має свої особливості застосування. Щоб зрозуміти, яка конструкція та матеріали будуть кращими, вникнемо в деталі.
Клинок
На риболовлі ніж часто випадково падає у воду або беруться за нього мокрими руками. Це негативно впливає деякі метали, викликаючи корозію. Тому при виборі матеріалу клинка потрібно віддавати перевагу сталі, стійкій до появи іржі. Але вона повинна залишатися твердою, щоб довго тримати заточування при роботі з лускою та кістками. Ось найкращі варіанти:
- AUS-8 – японська сталь з оптимальним поєднанням ціни та якості. Відрізняється добрим різом. Твердість досягає 59 HRC за рахунок вмісту вуглецю до C07-0.75%, тому ріжуча кромка довго тримає заточування. При цьому метал не іржавіє, навіть якщо щодня контактує із водою.
- 440С - найдешевша сталь з хорошими антикорозійними властивостями. Вона використовується при виготовленні підшипників, що говорить про великий запас міцності та стійкості до стирання. Твердість 56-58 HRC дозволяє легко виправити ріжучу кромку, якщо вона пошкодилася.
- 8Cr13MoV – один із найпопулярніших видів сталі серед ножів для риболовлі. Має твердість 56-59 HRC. Лезо легко наточити і воно довго залишається гострим. За рахунок легування хромом і молібденом метал добре служить у вологому середовищі.
- Sandvik 12C27 та Sandvik 14C28N – мають у складі 12 або 14% хрому, тому не іржавіють. Ножова сталь посилена великою кількістю азоту, що додатково підвищує твердість та антикорозійні властивості. Фосфор і сірка покращують оброблюваність.
- 4116 Krupp – тут менше вуглецю (0,45%), але є ванадій та молібден. Метал легко точиться, не відколюється при зіткненні з твердими кістками, і не іржавіє.
При цьому зважайте на фінальну обробку. Її наявність покращує захист від проникнення води. Шліфування (Stonewash) та полірування закриває дрібні пори металу. Занурення у хімічну ванну перетворює сталь на магнетит, підвищуючи протикорозійні властивості.
За формою кінчика для рибальського ножа підходять кілька варіантів:
- Drop-point – класичний універсальний варіант. Зручний для колючих та ріжучих процесів.
- Clip-point – відрізняється вигнутою лінією від обуха до вістря. Таким клинком зручніше бити рибу або продукти для приготування підгодовування.
- Bowie – завдяки вигнутому кінчику зручно для проколювання, а збільшена довжина ріжучої кромки полегшує нарізку.
- Trailing-point – гострий кінчик із загином нагору добре підходить для оброблення риби, філування.
- Gut-Hook – клинок із зворотним гаком на кінці. Спрощує розпарювання черева риби при чищенні.
- Curved Blade – схожий на дзьоб птиці або кіготь звіра. Серпоподібна кромка зручна для перерізання волосіні, розбирання.
- Wharncliffe та Sheepfoot – клинки зі зміщеним вниз вістрям. Така конструкція забезпечує рівну лінію ріжучої кромки та підвищує безпеку. Якщо ніж випадково впаде, то менше шансів, що він проб'є дно надувного човна.
При цьому враховуйте довжину клинка. Наприклад, щоб умертвити рибу, обробити її, відокремивши філе від кісток, необхідний розмір від 90 мм. Тому не кожен ніж для грибів підійде для використання в процесах, що виникають при лові риби. Найчастіше рибалки вибирають звичайне заточування. Вона добре ріже м'які та пружні матеріали. Для частого оброблення кісток віддають перевагу серрейторному заточенню. Вона чудово пиляє. По товщині краще шукати клинок від 2,6 мм у найширшій частині.
Рукояти
При виборі ножа для риболовлі необхідно враховувати матеріал рукоятки. Вона піддаватиметься впливу вологи при випадковому падінні у воду. Обробка риби включає контакт зі слизом, кров'ю, м'якоттю філе. Дерев'яна ручка швидко розбухне від такої експлуатації. Металева нержавіюча ручка краще переносить цей негативний вплив. Але вона ковзає в руках, що небезпечно, оскільки рука може легко зіскочити та потрапити на лезо.
У зв'язку з цим найкращий варіант – ручка із пластиковими накладками з карбону або G-10. Обидва матеріали не схильні до впливу вологи, а також добре переносять перепади температури. Виробники наділяють поверхню рельєфною текстурою, що перешкоджає ковзанню. Ще один перевірений матеріал для ручки – гума. Має підвищені зчіпні властивості. Якщо ніж із гумовою ручкою впаде у бруд на березі, його буде легше відмити.
У конструкції рукояті важливі підпальцеві вирізи та гарда. Це забезпечить надійніший хват, не дозволивши руці зіскочити та поранитися. Таким формам слід віддавати перевагу перед циліндричними чи прямокутними ручками, оскільки на риболовлі безпека у пріоритеті. При сильному порізі до лікарні може бути багато кілометрів, а рану може потрапити інфекція.
Щоб не втратити ніж у воді, практично носити його, простягнувши руку в кільце темляка. Для цього важлива наявність спеціального отвору. Це особливо актуально при лові риби з човна, щоб не упустити інструмент під час використання, адже дістати його з глибини буде вже неможливо.
Типи рибальських ножів
Розуміючи необхідні особливості конструкції клинка та ручки, поговоримо про тип ножів, які підходять для риболовлі. Це можуть бути складні версії чи ножі з фіксованим клинком. У кожного є свої переваги та недоліки.
Нескладні ножі
Цілісні конструкції з єдиною віссю відрізняються підвищеною міцністю. Ними зручно рубати гілки для багаття чи організації табору. Ніж із фіксованим лезом можна використовувати як важіль, щоб підчепити великий камінь або дошку. У певних ситуаціях його можна прив'язати до великої палиці і задіяти на риболовлі як спис, ловлячи велику рибу на мілководді.
До мінусів такого типу відноситься незручність транспортування та носіння. Знадобляться піхви, а також наявність пояса, щоб їх підчепити. Велика довжина ножа в піхвах обмежує рухливість під час присідання, якщо аксесуар упирається в ногу. При виборі нескладної моделі віддавайте перевагу універсальній формі Drop-point або філейному ножу з вузьким лезом.
Складні
Складні ножі для риболовлі практичні своєю компактністю. Вони легко поміщаються в кишеню, не сковують рухи. Складні ножі часто оснащуються кліпсом для носіння на поясі, а також мають отвір для темляка. У разі відкриття за допомогою фліппера, його плавець виступає упором, підвищуючи безпеку. Складаний ніж може бути як мультитул або містити лише кілька додаткових інструментів. На рибалці стануть у нагоді пасатижі, ножиці, пилка, відкривалка.
Важливо! За міцністю складні версії поступаються ножам із фіксованим лезом. Тому потрібно помірно давати навантаження під час силових робіт.
Де купити ніж для риболовлі?
Купити ніж для риболовлі можна у нашому офіційному інтернет-магазині Ліхтарики. Тут представлено на вибір оригінальну продукцію провідних брендів. Великий асортимент та розумні ціни – те, що потрібно кожному рибалці. Якщо хочете дізнатися більше про моделі або потрібна допомога з вибором, зв'яжіться з нашими менеджерами.