Навігація
- ➡️ Вибір кухонних ножів за призначенням
- ➡️ Вибір ножа для кухні за матеріалами
- ➡️ Вибір ножа для кухні за параметрами та брендом
Далеко не всі люди знають, як вибрати якісний кухонний ніж. Нерідко після покупки він виявляється незручним, від нього швидко втомлюється рука, важко тримати лезо під певним кутом. Особливо прикро стає, коли за кухонний девайс віддано чималі гроші, а доводиться знову шукати іншу модель. Тому багатьом корисно буде розглянути основи вибору кухонних ножів, що допоможе не помилитися при наступній покупці.
Вибір кухонних ножів за призначенням
Для новачків буде цікаво дізнатися, що на кухні потрібно кілька різних ножів за типом. Адже під час приготування страв доводиться виконувати різні процеси. Серед них: чищення овочів та фруктів від шкірки, нарізка твердих та м'яких продуктів, подрібнення, обробка риби чи м'яса, всередині яких є кістки, сухожилля. Для кожного завдання розроблено свою форму клинка та розмір, що полегшує її виконання.
Тому найпростіше вибирати кухонний ніж за призначенням. Ось основні напрямки функціоналу:
- Для чищення. Виготовляється із довжиною клинка 70-90 мм. Загальний розмір сягає 160-210 мм. Має гострий кінчик для зручності вирізування чорних крапок та інших включень у коренеплодах. Відрізняється невеликою вагою для зручності поводження. Призначений для зрізання шкірки з овочів та фруктів.
- Для нарізки. Буває довжиною 20-30 см із високим обухом. Призначений для роботи на дошці. З його допомогою ріжуть та подрібнюють овочі та фрукти. За рахунок широкої частини клинка і великої ваги допустимо використання як інструмент, що відбиває, наприклад, щоб роздавити головку часнику. Такі ножі для кухні називаються санток, ніж шеф-кухаря. Є трохи інша версія у вигляді сокири, яка підходить для нарізки і як сокира, щоб відрубати великий шматок м'яса.
- Для оброблення м'яса. Такі моделі називають філейними чи обробними. З їхньою допомогою відокремлюють плоть від кісток. Форма клинка вузька, може бути трохи загнута або зі скосом ріжучої кромки до кінчика. Завдяки своїй формі легко занурюється в м'ясо і може змінювати напрямок різання.
- Для стейка. Трохи схожий на модель для обробки, тільки скіс ріжучої кромки до обуха більш закруглений. Від середини леза можуть бути зубці для перерізання волокон.
- Для риби. Вирізняється вигнутою формою вузького леза. Може містити зубчики для легкого зняття луски. Дозволяє відокремлювати м'яку частину від кістки, знімаючи цілу половинку риби з хребта.
- Для сиру. Вирізняється рукояткою, розташованою набагато вище лінії обуха. Це забезпечує рівномірний розподіл тиску при тиску. Клинок оснащений перфораціями, завдяки якій м'які сири не тягнуться. знижується опір під час роботи. Роздвоєний кінчик спрощує занурення.
- Для хліба. Існує мала (15-20 см) та велика (25-30 см) версії. Загальне – відсутність гострого кінчика та серрейторне заточування з великими зубами. Лезо не ріже, а пиляє, завдяки чому м'який батон не здавлюється.
- Для томатів. Випускається із загнутим вузьким лезом довжиною 10-15 см. Ріжуча кромка з одного боку оснащена насічками, що забезпечує розпилювання тонкої шкірки, навіть коли лезо затупилося. Завдяки цьому навіть стиглі помідори не бризкають соком.
- Для бутербродів. Має меч довжиною 12-15 см із закругленим кінчиком. Останній може бути розширений у вигляді лопатки, щоб їм було зручно намазувати джем, олію, паштет, арахісову пасту.
- Для їжі в парі з виделкою. Має закруглений кінчик та серрейторне заточення до середини клинка. Зручний для обробки біфштексів, яєчні.
Крім вузькоспеціалізованих ножів за призначенням, бувають універсальні види для кухні. Вони мають довжину клинка 150-200 мм, висота від леза до обуха 20-25 мм. Вони підходять для різних завдань, включаючи шаткування, обробку туш, нарізку хліба та сиру. Багато таких версій серед ножів Victorinox. Нерідко така модель може замінити більшість інших, але очищати нею шкірку незручно через великі габарити. Тому на кухню вибирають щонайменше два ножі за призначенням. Інші воліють відразу купити кухонний набір ножів. У ньому буває від 3 до 6 моделей, які полегшують виконання різноманітних завдань.
Вибір ножа для кухні за матеріалами
Розібравшись у призначенні кухонних ножів, перейдемо до особливостей матеріалів, з яких вони виготовлені:
- Легована сталь. Метал легується хромом, нікелем та іншими добавками. Завдяки цьому не схильний до корозії. Залежно від складу та способу загартування виходить твердість від 55 до 61 за Роквеллом. Міцність не найвища, проте заточування легко правиться в домашніх умовах. Серед популярних марок таких сталей – ndash; С440, А2, D2 та ін.
- Вуглецева сталь. Метал із підвищеним вмістом вуглецю. За рахунок цього сталь має твердість 60-65 HRC. Це забезпечує тривале збереження заточування. Але при зіткненні з іншими твердими елементами, наприклад кістками, кінчик може відламатися. Відновити форму найскладніше – доведеться звертатися до майстра. Ще вуглецева сталь схильна до корозії, що вимагає протирання насухо після кожного використання.
- Кераміка. Має чудову заточку, яка утримується довгий час. За рахунок високої щільності та гладкості у порах матеріалу не накопичується бруд. Такий ніж на кухні ніколи не заіржавіє. Виглядає дуже красиво. Але тонкий клинок тендітний – лезо може розколотися, якщо впустити його на плиткову підлогу.
- Дамаська сталь. Виходить шляхом кування та пресування різних видів сталі, що перемішуються один з одним. Спочатку має твердість 55, але за допомогою гарту вона підвищується до 63 HRC. В результаті матеріал має унікальний малюнок, що не стирається з часом. Такі ножі на кухні стануть справжньою окрасою, але коштують дуже дорого.
Думаючи, який матеріал для кухонного ножа краще, враховуйте і рукоятку виробу. Вона може бути металевою, порожнистою. Це забезпечує високу міцність конструкції, але така ручка ковзає у руках. Версії із пластику найергономічніші. За наявності рельєфностей забезпечують зручний хват. Але тут важливим є спосіб кріплення клинка. Якщо він вклеєний, то згодом може розхитатися та випасти. Дерев'яні накладки на рукоятки виглядають красиво, кріпляться наскрізь за допомогою заклепок. Але дерево може набухати від вологи.
Вибір ножа для кухні за параметрами та брендом
Розуміючи особливості матеріалів, ви можете самі вибрати кухонний ніж для себе, орієнтуючись на наступні параметри:
- Довжина робочої частини – можлива від 60 до 30 см. Визначає ширину, що нарізається. Великі ножі зручні для роботи з великим листям салату, капусти, кавунами, динями. Для дрібних робіт купують невеликі кухонні ножі.
- Товщина по обуху – буває від 2 до 5 мм. Чим більша ця характеристика, тим важчий і міцніший весь інструмент. Товстим кінчиком зручно підколупати кістку, сухожилля, встромити його в змерзлі тушки.
- Вага – важкі ножі зручні для шаткування, оскільки продукти ріжуться під їхньою власною вагою, а кухареві доводиться менше тиснути на рукоятку. Але тривале поводження з важким мечем втомлює зап'ястя. Для чищення, навпаки, потрібні легкі кухонні ножі з коротким лезом.
- Балансування – перевага на ручку полегшує тривале утримання інструменту в руці. Зміщення маси на меч спрощує нарізку. Розважування 50/50 вважається універсальним.
При виборі кухонника враховують і бренд, країну виготовлення. Від цього залежить якість виконання, термін служби. Хорошою репутацією користуються швейцарські ножі.
Тепер ви знаєте все про призначення і матеріали, а також інші характеристики, що зустрічаються в кухонних ножах. Великий асортимент кухонників всіх типів, що спрощує вибір, представлений у нашому інтернет-магазині Ліхтарики.