Навігація
- ➡️ Дізнайтеся матеріал леза
- ➡️ Визначте лінію ріжучої кромки
- ➡️ Оцініть ергономіку
- ➡️ Уважно поставтеся до вибору форми та довжини
- ➡️ Визначте балансування
- ➡️ Не ігноруйте бренд та виробника
- ➡️ Вивчіть відгуки
Купили блискучий ніж на кухню, а він заіржавів через місяць, блиск на ручці обліз, а під ним виявився білий пластик? Вибрали дорогу модель, але вона виявилася незручною? Бажаєте швидко навчитися визначати якісний кухонний ніж? Тоді поради та хитрощі, описані нижче, допоможуть вам стати справжнім експертом, навіть якщо вчора ви нічого не знали про кухонні ножі.
Дізнайтеся матеріал леза
Спершу дізнайтеся, з якої сталі виготовлено лезо. Знайти інформацію можна у описі товару серед характеристик. Тип металу завжди вказується на самому лезі неподалік п'яти. Це покаже його міцність, як довго триматиметься заточування.
Кухонні ножі зазвичай виробляють з нержавіючої сталі, легованої хромом і нікелем. Просто написи Stainless Steel недостатньо – має бути вказана марка. Чим більше додаткових елементів у складі, тим вищі корозійні властивості. З одного боку це добре, адже кухонник постійно стикається при роботі з вологою (сік від овочів та фруктів, піномиючі засоби). Але легуючі елементи знижують твердість сталі, тому ріжуча кромка швидше тупиться.
Ось поширені марки сталі, на які варто звернути увагу при виборі гарного кухонного ножа:
- Найпростіший із якісних кухонних ножів буде виготовлений із сталі X30CR14. Але його твердість за Шором складає всього 52 одиниці.
- Варіант кращий і трохи дорожчий за – сталь 440С. Вона має твердість досягає 58-60 HRC.
- Аналог другого варіанта – AUS-8 з характеристикою 56-59 HRC.
- Більш дорогий варіант – D2, твердість якого становить 58-62 HRC.
Кухонники з твердішою сталлю вибирати не варто. Наткнувшись на кістку при розбиранні курки, ви можете випадково відламати ріжучу кромку. Відновити її найскладніше – доведеться звертатися до майстра.
Порада! Щоб заточування ножа зберігалося довше, його не варто тримати всередині підставки, змішувати з іншими столовими девайсами в столі. Оптимальне зберігання та догляд забезпечуються на підвісному магніті, щоб ріжуча кромка ні з чим не торкалася.
Заточення кухонного ножа виконується в ножовій точильній системі, щоб зберегти заводський кут. Робити це потрібно раз на місяць через часте використання девайса. Правити ріжучу кромку мусатом можна після кожного застосування. Тоді заточення довше збережеться.
Визначте лінію ріжучої кромки
Вибираючи кухонні ножі, визначте лінію ріжучої кромки. Рівна лінія леза є зручною для різання м'яса, сиру, риби. Кромка з вигином назовні більше підходить для шатківниці зелені, овочів. На кухні оптимально, щоб 70% ножа було з рівним лезом, а кінчик виходив із вигином. Тоді таким інструментом буде зручно нарізати та шинкувати.
Варто знати! На деяких кухонних ножах санток передбачені ямочки по обидва боки спуску. Коли лезо розрізає м'який сир чи щільне м'ясо, з допомогою цих ямочок утворюються повітряні кишені, які знижують опір клинку. Ця корисна хитрість полегшує роботу.
Дізнайтеся матеріал рукояті
Щоб зрозуміти, з якою рукояткою вибрати кухонний ніж, важливо розібратися у властивостях матеріалів:
- Дерев'яні накладки – виглядають дорого та красиво. Використовується дуб, горіх, бук, ясен. Планки кріпляться за допомогою заклепок, на клей або клинок вклеюється всередину цільнодерев'яної рукояті. Але дерево схильне набухати від вологи. Потрібний додатковий догляд за кухонним ножем у вигляді просочення ручки олією.
- Цільнометалева ручка – складає одне ціле з мечем або з'єднується пайкою. Дуже міцний та довговічний варіант. Але в мокрих руках ковзає. Деякі виробники наносять на такі ручки фарбу для покращення дизайну, але через рік вона облазить, тому утримайтеся від таких варіантів.
- Пластикові накладки або цільна рукоятка – не схильні до впливу вологи, не ковзають у мокрих руках, не облазять. Якщо уникати контакту з розігрітими поверхнями, прослужать довго. Саме такий ніж варто вибирати на кухню.
Порада! Якщо ви звикли мити ножі в посудомийній машині, завжди вибирайте версії з пластиковими ручками. Так кухонний девайс прослужить довше.
Оцініть ергономіку
Оскільки приготування різних страв займає 1-2 години, працювати ножем доводиться довго. Тому тримати його має бути зручно. Секрет ергономічної рукоятки в більш товстій частині посередині та витончених місцях за та перед нею. Переходи мають бути плавними. Об'ємна рукоятка забезпечує надійний хват в порівнянні з тонкою.
З боку леза повинен бути упор, що грає роль гарди. Зазвичай це плинка, що виступає, клинка, що переходить в болестер. Завдяки їй можна сильніше натиснути на ніж при виконанні колючих чи ріжучих дій. На торці рукояті важливим є потовщення або загин, що не дозволяє руці сповзати у зворотному напрямку.
Варто знати! Повний болестер не заважає роботі на обробній дошці. Це підтверджують численні відео на YouTube від світових шеф-кухарів.
Уважно поставтеся до вибору форми та довжини
Довгі ножі з клинком 20-30 см зручні для нарізки та шаткування. Середні ножі з лезом довжиною 12-18 см практичні для зрізання м'яса з кістки, розбирання. Чистити шкірку найзручніше невеликими мечами 7-10 см.
Варто знати! Якісний кухонний ніж не буває єдиним. Для різних процесів на кухні потрібні мінімум три види ножів: кухарський (шеф-ніж), універсальний середньої довжини для оброблення та ніж для чищення.
Визначте балансування
Балансування ножа – це співвідношення ваги рукояті до маси клинка. Якщо лезо перевішує ручку, ножем легше рубати і шаткувати, оскільки він занурюється в матеріал під власною вагою. Але працювати навісу з ним важче, тому для чищення або розбирання вибирають ніж, у якого центр ваги зміщується до ручки. Універсальні версії мають балансування 50 на 50, що легко перевірити, поклавши болстер на вказівний палець. Девайс застигне у горизонтальному положенні.
Не ігноруйте бренд та виробника
При виборі машин відразу є градація за якістю, де покупці вибирають німецькі, японські, корейські, французькі автоконцерни. У ножів є свої легендарні виробники, за чиїм ім'ям стоїть висока якість складання, преміальні матеріали та тривалий термін служби.
Найбільше повагою користуються ножі Швейцарії, наприклад, – Victorinox. Але їх ціна досить висока, хоч і виправдовує якість товару. Відмінні варіанти пропонує Morakniv зі Швеції. Є середні версії від китайських, тайванських та навіть українських виробників. Вони набагато доступніші, але теж використовують якісні матеріали. Японські кухонні ножі найчастіше є лише за походженням форми (сантоку), що бере початок у Японії. Самі ж моделі виробляють у Китаї та інших країнах.
Вивчіть відгуки
Знайшовши відповідну за характеристиками і ціною модель, пошукайте відгуки про неї. Чим відоміший бренд, тим більше шансів знайти відео чи текстовий опис досвіду використання. Відгуки допоможуть дізнатися, як довго тримається заточування, скільки служать матеріали на рукояті, чи не з'являється іржа. Прочитати відгуки про кухонні ножі можна і в нашому інтернет-магазині на сторінці конкретного товару.
Ми пропонуємо більше 300 моделей кухонних ножів від перевірених виробників. Якщо потрібна допомога у виборі, завжди можна звернутися до наших менеджерів, які добре знаються на марках сталі та інших характеристиках.