Навігація
- ➡️ Дамаська сталь походження: історичні факти
- ➡️ Як роблять дамаську сталь: особливості виробничого процесу
- ➡️ Види дамаської сталі
- ➡️ Плюси й мінуси дамаської сталі
- ➡️ Характеристики дамаску
- ➡️ Візерунок на клинках
- ➡️ Відмінності дамаської сталі від булату
- ➡️ Дамаська сталь в сучасній ножовій культурі
Такий матеріал, як дамаська сталь, сьогодні активно використовується для виготовлення ножів різного профілю. Особливо твердість та текстура роблять її незамінним помічником для виготовлення й іншої продукції. Звідки походить історія цього матеріалу, які його особливості, процес виготовлення та переваги, розглянемо далі.
Дамаська сталь походження: історичні факти
Початок
За інформацією істориків, вона бере свій початок з міста Дамаск, яке знаходиться на Близькому Сході (територія сучасної Сирії). Вважається, що дамаська сталь була винайдена на рубежі 3-4 століття нашої ери.
Деякі дослідники історії стверджують, що на території сучасної Індії, у 5-6 столітті, також було виявлено перші зразки зазначеного матеріалу. Він називався “wootz steel”, що у перекладі з англійської означає “сталь з вуглецю”. З Індії цей матеріал експортували до Близького Сходу.
Головною перевагою сталі з Дамаску був особливий візерунок на поверхні такого металу.
Що таке Дамаск
Це місто було центром виготовлення мечів та клинків із заліза. Вони мали величезний попит серед різних країн світу. Вироби з Дамаску мали особливий дизайн, відрізнялися міцністю та зручністю у використанні.
Ножі з цього міста вважали одним з найуспішніших подарунків для вельмож та аристократів давніх часів.
У період хрестових походів, які відбувалися протягом 12-13 століття, лицарі вперше у своїй історії зіткнулися з мусульманськими воїнами, у яких була зброя з дамаської сталі. За короткий проміжок часу слава щодо такої зброї розлетілася по всьому світу.
Які були характеристики такої сталі
Матеріал відрізнявся наступними факторами:
- гостротою;
- міцністю;
- унікальним та візуально привабливим дизайном.
У секреті тримали технологію виготовлення виробів з Дамаску. Європейські ремісники багато разів намагалися повторити ножі, мечі та клинки із зазначеної сталі, але в них нічого не виходило. Ковалі з Близького Сходу були справжніми майстрами своєї справи.
Лише у 18 столітті стародавнє мистецтво виготовлення дамаської сталі зникло. До сьогодення не встановлено вірогідних фактів, що саме спричинило таке явище. Деякі вчені вважають, що причиною було вичерпання сировини, тобто вутц-сплаву. Вірогідна технологія виготовлення також була втрачена.
Як роблять дамаську сталь: особливості виробничого процесу
Сьогодні сплав дамасской сталі хоч і виготовляється не за старовинною технікою, але відрізняється особливою міцністю та структурою.
Необхідні матеріали
Виготовляють сучасну “дамаську сталь” процесом зварювання різних металевих сплавів з високим (1095, 1084) та низьким (15N20, 5160) вмістом вуглецю. Такий процес забезпечує отримання особливого візерунка на виробі та його високі фізичні властивості.
Виробництво також не обходиться без використання нікелевих чи титанових сплавів. Вони необхідні для створення більш світлої лінії в малюнку на виробі, а також для надання йому більшої міцності.
Визначення середнього процентного вмісту вуглецю
Це важливий технологічний процес, який необхідно проводити для контролю механічних властивостей кінцевих продуктів. Рівень вуглецю значно впливає на технічні характеристики сплаву
Міцність
Чим більшим буде відсоток вмісту вуглецю у дамаській сталі, тим вона буде міцнішою та твердішою. Це важливий параметр при виготовленні клинків, ножів та деталей, які піддаються високому навантаженню.
Ударна в'язкість
Чим меншим буде відсоток вмісту вуглецю, тим металевий виріб буде більш пластичним та ударостійким.
Здатність до термообробки
Якщо вміст вуглецю буде понад 0,8%, то сталь буде краще реагувати на термообробку. Можна легко контролювати її твердість та зносостійкість.
Корозійна стійкість
Щоб вироби з дамаської сталі були корозостійкими, використовують мінімальну кількість вуглецю у їх складі.
Загалом, існує така формула обчислення середнього вмісту вуглецю у конкретному виробі:
У якій:
- C- відсоток вмісту вуглецю по кожному з типів сталі;
- P - частка кожного типу сплаву в кінцевій суміші.
Кількість шарів
Це важливий аспект, який впливає на дизайн кінцевого металевого виробу. Ці шари утворюються в результаті зварювання кількох видів сплавів, у яких вміст вуглецю відрізняється між собою.
Як визначається кількість шарів
Спочатку виробництво починають з використання 2 чи більше листів сталі. Далі ці листи зварюються між собою та складаються з наступним шаром. Тобто відбувається процес подвоєння їх кількості.
Після першого зварювання завжди 2 шари. Після другого складання їх стає вдвічі більше, тобто 4. Коли відбувається друге складання, знову їх кількість подвоюється, тобто матимемо вже 8 шарів.
Кількість цих елементів впливає на естетичний вигляд заліза, на гравіювання на ній. Якщо мова йде про естетичні ножі з витонченим візерунком, кількість шарів у них може сягати навіть сотні.
Цікаво, що декотрі з історичних зразків виробів з Дамаску мали від 64 до 400 шарів. А сучасні вироби можуть мати від 32 до 1000 й більше.
Види дамаської сталі
Їх існує декілька. Нижче розглянемо кожен з різновидів більш детально.
Вутц-дамаск
Стародавній тип заліза. Його створювали з використанням вуглецевої сталі (вутц). Як зазначалося вище, її здобували на Близькому Сході та в Індії. Такий матеріал виготовляли у процесі плавлення заліза з вуглецевими матеріалами. Використовувалися спеціальні глиняні тиглі, далі метал піддавався процесу охолодження.
Серед особливостей виділенго заліза:
- унікальний візерунок з дрібною та ламаною структурою;
- міцність;
- гострота та гнучкість кінцевого знаряддя.
Зварювальний
Сьогодні це один з найпоширеніших варіантів виробництва дамаської сталі. Склад виробів такого формату відрізняється мінімальною місткістю вуглецю. Це дає змогу урізноманітнити їх структуру.
Контролюється кількість шарів, що робить виріб унікальним. Відрізняються кінцеві вироби зі вказаних сплавів чудовими механічними властивостями.
Мозаїчний-дамаск
Досить складний у виробництві матеріал, для здобування якого потрібна неабияка майстерність та точність. Виготовляється шляхом зварювання різних стальних елементів у конкретний візерунок.
Необхідний для формування геометричних фігур чи малюнків на металі, які утворюються коштом ретельного розташування сталевих блоків. Найчастіше такий вид дамаску використовують для отримання дизайнерських та колекційних предметів, серед яких виділимо ніж Boker.
Шахматний дамаск
Якщо зацікавитися тим, що таке дамаська сталь високої якості, одразу на думку спаде цей тип сталі. У процесі виготовлення на неї наносять ряд насічок, це створює на ній так званий “драбинчастий” малюнок.
Структуру готового матеріалу виглядає як шахматна сітка чи сходинки. Часто цей тип металу використовують для виготовлення ножів з декоративним значенням.
Твіст
Головною відмінністю даного типу є перекручення (твістування) металу у процесі зварювання шарів сталі. Це дає змогу отримати характерний візерунок у вигляді спіралі.
Підходить для виготовлення декоративних виробів з металу, на яких буде розміщено унікальний малюнок.
Плюси й мінуси дамаської сталі
Розглянемо їх детально по блоках.
Плюси
Серед переваг такого матеріалу, в першу чергу, можна виділити його високу міцність та твердість. Дійсно, ця сталь здатна витримати велике навантаження. При цьому, гострота виробу зберігається навіть при його довготривалому використанні.
Крім цього, матеріал відрізняється гнучкістю. При з'єднанні м’яких та жорстких шарів сталі, забезпечується особлива гнучкість виробу без втрати його міцності. Леза виходять стійкими до зламів.
Також серед переваг дамаської сталі можна зазначити її стійкість до корозії. У порівнянні з іншими видами металу, цей матеріал також має ще й естетичну привабливість. Надаремно з нього часто виготовляють декоративні та колекційні вироби.
Мінуси
Перш за все, серед недоліків зазначеного сплаву можна виділити складність та витратність його виготовлення. Процес цей досить трудомісткий та потребує від майстра високої кваліфікації. Для виготовлення такої сталі знадобиться спеціалізоване обладнання.
Також варто зазначити, що не завжди з такого матеріалу вдається отримати виробу високої якості. Багато майстрів роблять помилки під час проведення зварювання декількох шарів.
Підвищена крихкість буде наступним недоліком. Розглянувши характеристики сталі дамаск, з упевненістю можна сказати, що вона з вірогідністю у 90% буде крихкою, якщо у процесі виготовлення буде порушено процес термообробки.
Вироби із зазначеного матеріалу потребують особливого догляду. Їх систематично треба очищати від бруду, полірувати та змащувати. Рекомендовано при цьому процесі використовувати точильний камінь для ножів.
Характеристики дамаску
Отже, як видно з попередньої інформації, дамаську сталь активно використовували для створення зброї та знарядь праці ще з давніх часів. Історично популярною вона стала завдяки виготовленим з неї ножам та клинкам. Лезо таких виробів було гострим, міцним та візуально привабливим.
З плином часу технологія дамаської сталі перекочувала у сферу ювелірних виробів. Вдавалося створювати візерунчасті прикраси, які привертали увагу тисяч потенційних покупців.Також зі вказаного матеріалу активно виготовляли колекційні предмети. Крім того, цей тренд залишився й до сьогодення.
Навіть високохудожні предмети та елементи декору сьогодні активно видобувають завдяки дамаській сталі. Недаремно вона поєднує у собі наступні характеристики:
- приємну ціну;
- міцність;
- красу;
- унікальну текстуру;
- довготривалість у використанні.
Це матеріал для справжніх ремісників, які цінують культуру та історичні традиції.
Візерунок на клинках
Робімо огляд історичних та технологічних факторів, які сприяли модернізації цього процесу. Розвиток дизайнерського оброблення ножів та клинків, які виготовляли з наведеного різновиду сталі, пройшов декілька етапів. Процес цієї еволюції був пов'язаний з майстерністю ковалів, з розвитком технологій, а також зі зміною потреб суспільства.
Початок
Як було зазначено вище, першу дамаську сталь почали добувати в Індії та на Близькому Сході. Це була wootz steel, тобто вуглецевий сплав заліза, який гріли до максимальних температур, а потім повільно охолоджували. Завдяки такому процесу вдавалося створювати різноманітні візерунки на кінцевих виробах.
На Вутц-сталі процес створення візерунків практично неможливо бул контролювати, вони виникали природним шляхом. Кожен з них мав випадковий дизайн. Деякі візерунки нагадували хвилясті лінії, інші були у вигляді геометричних фігур чи ліній води.
Графічні елементи на кінцевих виробах з wootz-сталі неможливо було створити цілеспрямовано. У давні часи ще не було майстрів, які б могли впоратися з таким завданням. Тобто, весь процес графічного дизайну на виробах, у тому числі на ножах та кинджалах, відбувся у результаті хімічної структури зазначеної сталі.
Наступний етап розвитку
З плином часу було винайдено новий вид дамаської сталі — зварювальний. Він з'явився у результаті втрати базових знань про процес видобутку такого первісного матеріалу та появи нових ковальських технологій. Видобували зварювальний дамаск за допомогою процес зварювання різних типів сталі з високим та низьким вмістом вуглецю.
Візерунки на виробах, виготовлених з такого матеріалу, вже вдавалося контролювати та створювати штучно. Базовою технікою для цього процесу стало перекручування чи зварювання декількох шарів сталі між собою.
Серед типових малюнків були:
- геометричні фігури;
- спіралі;
- хвилясті лінії;
- образи рослин чи тварин.
Вдосконалення майстерності з розвитком технологій
Майстри минулого віку навчилися перекручувати металеві матеріали з кількох шарів стаді. Це дало змогу створювати більш складні графічні зображення на ножах та клинках.
Візерунок на зазначених виробах виглядав більш чітко та візуально привабливо. Така технологія виготовлення металевих виробів із зображенням отримала назву Твіст.
Наші дні
Сучасним напрямком отримання візерунка на металевих виробах вважається Мозаїчний дамаск. Ця техніка передбачає поєднання різних елементів сталі у певний геометричний малюнок. Використовується кування шарів сталі між собою.
Вдається на клинках отримати малюнки у вигляді крапель води, геометричних елементів, шахової сітки.
Висновок
Отже, процес розвитку візерунків на клинках за дамаської сталі пройшов декілька етапів свого становлення. На початку такими графічними елементами були природні лінії у стародавньому вутц дамаску.
Далі, з розвитком технологій, майстрам поступово вдалося приборкати цей процес та контролювати нанесення зображень на сталь. При цьому функціональність та міцність кінцевих виробів залишилися на високому рівні.
Відмінності дамаської сталі від булату
Різниця у технології виготовлення
Перш за все варто зазначити, що дана сталь є багатошаровою і створюється шляхом ковальського зварювання різних типів металу. Можна контролювати процес нанесення візерунків на вироби, у тому числі на клинки та ножі.
Булат (вутц) є однорідним сплавом. Він утворюється шляхом повільного охолодження сталі з високим вмістом вуглецю. Візерунки на виробах даного типу отримуються природним шляхом.
Різниця у походженні
Дамаська сталь винайдена на території сучасної Сирії. Розвиток такого матеріалу припав на територію Близького Сходу, зокрема на Індію.
Булат було винайдено в Індії. З розвитком технологій він почав активно використовуватися на території сучасної Європи.
Різні механічні властивості та хімічний склад
Дамаська сталь має багатошарову структуру. Її основними характеристиками є міцність та гнучкість. Але не завжди кінцеві вироби з такого матеріалу добре тримають форму. Булат також є міцним та гнучким, але вироби з нього є менш крихкими.
Для створення дамаської сталі використовують різні типи сплавів, як з мінімальним, так і з максимальним вмістом вуглецю. Булат завжди має високий вміст вуглецю, тому характеризується особливою твердістю.
Відмінності у застосуванні
З дамаської сталі сьогодні активно виробляють ножі, клинки, декоративні предмети. Також з нього вдається отримати колекційні предмети, завдяки їх виразним естетичним візерункам.
З булату виготовляють мечі та ножі з особливою гостротою виробу.
Дамаська сталь в сучасній ножовій культурі
З цього специфічного типу металевих сплавів сьогодні виготовляють велику кількість ножів та клинків, які відрізняються особливою красою та міццю. Через складність процесу виробництва та отримання візерунка, такі вироби часто стають предметами колекціонування.
В першу чергу з дамаської сталі виготовляють кухонні ножі преміум-сегменту. У переважній більшості вони використовуються професійними шеф-кухарями. Основними характеристиками таких виробів вважають:
- особливу гостроту леза;
- стійкість до швидкого зношування;
- зручність у використанні;
- візуальну привабливість.
Також із зазначеного матеріалу виготовляють туристичні та тактичні ножі. Це предмети з особливою міццю, які відрізняються стійкістю до корозії. Такі вироби здатні використовуватися навіть в умовах підвищеного навантаження та у вологій сфері.
Клинки та мультитули
Мечі, кинджали та мистецькі ножі, виготовлені з дамаської сталі, мають особливі візерунки на лезах. Це не лише інструменти холодна зброя чи інструменти праці, а справжні витвори мистецтва.
Навіть ножі бойового профілю часто виготовляються з дамаску. Вони відрізняються особливою надійністю й здатні витримувати великі навантаження навіть в польових умовах.
Кишенькові ножі та мультитули також можуть виготовлятися зі вказаного матеріалу. Вони мають особливу гостроту леза, використовуються для різних завдань.
Бренди
Популярними сучасними торговельними марками, які займаються виготовленням товарів з дамаської сталі, є наступні:
- Shun;
- Kramer Knives;
- Benchmade;
- Spyderco.
Японський бренд Shun займається виготовленням високоякісних ножів кухонного профілю.
Американська компанія Kramer Knives випускає кастомні ножі з дамаської сталі.
ТМ Benchmade з США виробляє складні та тактичні ножі високої якості.
Бренд Spyderco пропонує своїм клієнтам модельні кинджали та ножі з унікальним дизайном.
Особлива якість предметів
Завдяки багатошаровій структурі різних типів сталі, ножі з дамаску поєднують у собі твердість та гнучкість. Вони є стійкими до зламів виробами. Гостра крайка такого виробу здатна триматися навіть при інтенсивному режимі використання більше ніж рік.
Цінова категорія виробів дуже різноманітна. Професійні ножі з дамаської сталі коштують дорого, особливо, коли мова йде про предмети з витонченим візерунком на лезі.
Колекційні предмети зі вказаного матеріалу досить часто виготовляються вручну, тому можуть досягати досить високих цін на ринку. Адже майстри, які володіють технікою виготовлення виробів з дамаської сталі, систематично вдосконалюють свою вміння та створюють унікальні предмети.
Ножі та клинки з дамаску можна зустріти у багатьох відеообзорах на YouTube та на Facebook. Ці предмети стають з кожним днем все більш популярними. Ними зацікавлені молоді майстри, а також аматори.
Висновок
Отже, дамаська сталь в ножовій культурі має великий попит завдяки гармонічному поєднанню у ній ковальських традицій та унікальної технології виготовлення.Та вироби з унікальним візерунком з багатошаровою структурою. Вони виглядають естетично привабливо, користуватися такими виробами можна не один сезон, навіть при інтенсивному використанні.
Це цінні предмети для колекціонерів, шеф-кухарів, а також для звиклих покупців. Вони вимагають мінімального догляду та поєднують у собі давні традиції й сучасні технології. Купуючи такі ножі та клинки, кожен може самостійно переконатися у всіх їх зазначених характеристиках.